Račun smo dužni ispostavljati u onom trenutku kada dođe do isporuke nekog dobra ili neke usluge. Ako se radi o usluzi koja traje dulje vrijeme, tada smo na kraju poreznog razdoblja dužni izdati račun za dio usluge isporučen u tom poreznom razdoblju


U praksi prečesto saznajem da poduzetnici izdavanje računa shvaćaju previše voluntaristički, pa izdaju račune po nekim svojim pravilima: u dogovoru s kupcem, po primitku plaćanja, početkom mjeseca i sl., pa smatram da je potrebno malo se podsjetiti  ovog dijela poduzetničke abecede.

Račun smo, naime, dužni ispostavljati u onom trenutku kada dođe do isporuke nekog dobra ili neke usluge. Ako se radi o usluzi koja traje dulje vrijeme, tada smo na kraju poreznog razdoblja (u većini slučajeva mjeseca) dužni izdati račun za dio usluge isporučen u tom poreznom razdoblju.

Konkretnije, u tom trenutku smo obvezni porezno se zadužiti, a to najčešće činimo kroz račun. Osim toga, putem tog dokumenta i naš će kupac moći priznati u svom knjigovodstvu i PDV i trošak.

Pogledajmo na primjeru značenje ovog pravila u praksi: kupcu ste isporučili neka dobra ili usluge 30.12.2013. Nastupili su praznici, neradni dani, pa ste račun napisali tek 4.01.2014. Ako ste kao datum isporuke na računu naznačili 30.12., i vaš i  knjigovođa vašega kupca znat će da se taj račun knjiži u 2013. poslovnu godinu - vama kao prihod i obveza PDV-a (ako ste u sustavu), a kupcu kao trošak i pretporez.

Međutim, ako ste se „zabunili“, pa kao datum isporuke prikazali datum iz 2014. godine, počinili ste porezni prekršaj.

Od početka ove godine potrebno je dodatno paziti s pravilima slijednosti brojeva računa i eventualnom njihovom fiskalizacijom, što ujedno i doprinosi smanjivanju opisanih „pogrešaka“.

S navedenim je usko povezana i tematika kompenzacija. Naime, vrlo često se u praksi među malim poduzetnicima smatra da u slučaju međusobnog kompenziranja isporuka nije potrebno izdavati račune, budući da neće doći do novčanog tijeka. To je još jedna iluzija, upravo iz razloga što se oba poduzetnika trebaju porezno zadužiti i ispravno obračunati svoje prihode i rashode.

Također, imajte na umu da PDV iz primljenog R2 računa, po sadašnjim propisima, možete priznati tek kad ste ga platili, pa preporučam da budete ažurni s potpisivanjem kompenzacija sa svojim partnerima obrtnicima.

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.