Akontacije poreza imaju svoje dospijeće s krajem mjeseca te će Vam porezna uprava obračunavati zatezne kamate i ovršavati dugovanje u slučaju da kasnite s uplatama


Kao što smo već pisali, rezultat poslovanja se kod fizičkih osoba zove dohodak, a kod pravnih dobitak. U ranijem smo tekstu također podsjetili da se kod fizičkih osoba sve vrste dohodaka zbrajaju i da se tek po odbitku pripadajućeg osobnog odbitka primjenjuju stope poreza od 12%, 25% i 40%, a da je za pravne osobe stopa poreza uvijek 20%, ali da je primatelj dobiti od kapitala (udjeli i dividende) dužan platiti još 12% kod primanja isplate dobiti.

U ovom tekstu ćemo se baviti prvenstveno rokovima za plaćanje ovih poreznih obveza.

U prvoj godini poslovanja, u pravilu, nećete plaćati porez na rezultat poslovanja. Iako se često u literaturi i na internetu navodi da se radi o oslobođenju, to zapravo nije slučaj, već se radi o tome da porezna uprava čeka da se utvrdi rezultat poslovanja za prvu godinu i tek ćete po poreznoj prijavi platiti taj porez.

Fizičke će osobe tako predati svoju poreznu prijavu najkasnije do kraja veljače. Potom će pričekati rješenje porezne uprave o iznosu svoje porezne obaveze. Po primitku rješenja, dužni su u roku 15 dana platiti cijeli iznos svoje porezne obaveze za proteklu godinu. No, nakon tog rješenja, a u praksi najčešće i prije njega, stiže i rješenje porezne uprave o određenim uplatama akontacije (predujma) poreza na dohodak za svaki mjesec tekuće godine. To znači da ćete 1/12 od onog godišnjeg iznosa poreza za proteklu godinu tijekom tekuće godine plaćati u vidu mjesečnih predujmova. Kad budete predavali sljedeću poreznu prijavu, plaćene akontacije će vam se, naravno, priznati, i toliko manje ćete plaćati naknadno.

Pravne osobe svoje porezne prijave predaju najkasnije do kraja travnja. One ne čekaju nikakva rješenja porezne uprave, već su dužne same obračunati porez na svoj dobitak i platiti ga na dan predaje prijave poreza na dobit. Također, 1/12 tog iznosa dužne su od mjeseca predaje uplaćivati u proračun kao akontaciju poreza, koja će im se također priznati za godinu dana.

Želim upozoriti da i akontacije poreza imaju svoje dospijeće (s krajem mjeseca) te da će Vam porezna uprava obračunavati zatezne kamate i ovršavati dugovanje u slučaju da kasnite s uplatama tih akontacija. Ukoliko je rezultat Vašeg poslovanja u tekućoj godini bitno drugačiji od onog koji ste utvrdili u prethodnoj prijavi poreza, pri poreznoj ste upravi obavezni proći poseban postupak dokazivanja, ne bi li možda došli do rješenja o manjem iznosu obaveznih akontacija poreza, a koji će voditi vaš knjigovođa.

Kod onih poduzetnika koji su svoje poslovanje započeli krajem godine, na primjer, ako su počeli poslovati 1.12. i ostvarili isporuke od 25.000 kn, a dobit od 20.000 kn, do kraja travnja morat ćete platiti samo 4.000 kn poreza na dobit. Ali, svaki mjesec - sve dok ne podnese slijedeću poreznu prijavu - morat će plaćati akontaciju poreza od 4.000 kn, jer su poslovali samo jedan mjesec, a sve se svodi na godišnji nivo. Također, u ovom primjeru ćete morati ući u sustav PDV-a po sili zakona, jer na godišnjem bi nivou vaše isporuke prešle iznos od 230.000 kn (o PDV-u pročitajte raniji članak u ovoj rubrici).

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.