Bivši suprug dužan mi je oko 70.000 kn alimentacije za sina i kći unatrag deset godina. Kad pokrenem ovrhu na plaću, on napusti posao. Od pokretnine i nekretnine ništa ne posjeduje. Je li uopće moguće doći do tih novaca i kako?


Predmeti na kojima se može provoditi ovrha utvrđeni su odredbama Ovršnog zakona, a isti nisu ograničeni samo na plaću dužnika, već se ovrha može provesti na nekretnini, pokretninama (npr. vozilima), te svim novčanim sredstvima kojima ovršenik raspolaže, a ne samo na njegovoj plaći. Dakle, po svim njegovim kunskim i deviznim računima. Navodite da bivši suprug nema pokretnina i nekretnina na svoje ime, a da često prekida radne odnose, pa bi najuputnija bila ovrha na svim njegovim novčanim sredstvima kako se ne bi dogodilo da promjenama poslodavca odnosno zatvaranjem i otvaranjem računa kod banke isti pokušava izbjegavati svoju obvezu.


Jednako tako, poslodavac kod kojeg je bio zaposlen Vaš suprug u vrijeme kada je na snazi bilo Rješenje o ovrsi na njegovoj plaći, a po istoj nije postupio, Vama odgovara za štetu koju ste pretrpjeli odnosno on Vam je dužan isplatiti onaj iznos koji je s plaće Vašeg supruga propustio obustaviti temeljem rješenja o ovrsi, pa za te iznose imate pravo teretiti poslodavca Vašeg supruga.


Za konkretniju uputu morao bih imati detaljniji uvid u dokumentaciju kojom raspolažete.


Kao sredstvo pritiska koje možete koristiti uvijek Vam ostaje da prijavite supruga za počinjenje kaznenog djela iz članka 172. Kaznenog zakona - Povreda dužnosti uzdržavanja. Također se možete obratiti nadležnom Centru za socijalnu skrb sa zahtjevom temeljem Obiteljskog zakona, članak 352., koji regulira situaciju kada roditelj koji uzdržava dijete ne uspije sudskim postupcima osigurati da drugi roditelj plaća dosuđeni iznos za uzdržavanje djeteta. Tada roditelj koji uzdržava dijete ima pravo na privremeno uzdržavanje djeteta ukoliko drugi roditelj ne udovoljava svojoj obvezi duže od šest mjeseci neprekidno ili ukoliko ne plati ukupan iznos za šest mjeseci s prekidima unutar razdoblja od sedam mjeseci. Pravo na privremeno uzdržavanje djeteta traje najdulje tri godine, a pokreće se na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.