Iako je o sustavu poreza na dodanu vrijednost ovdje više puta pisano, vraćam se temi jer uočavam da mnogi mali poduzetnici nisu dovoljno upoznati s osnovnim postavkama ovog sustava oporezivanja, pa čine radnje na svoju štetu.

Radi se, prije svega, o uvjetno obveznom porezu. To znači da ga na svoje isporuke niste dužni obračunavati sve dok niste u sustavu PDV-a. U sustavu morate biti od početka godine koja slijedi onoj godini u kojoj ste isporučili više od 230.000 kn.

Drugim riječima, ako ste ove godine pokrenuli poduzetništvo i niste ušli u sustav dobrovoljno, možete isporučiti i milijun kuna, a cijeli će taj promet biti bez obračunatog PDV-a. Međutim, od prvog sata prvog dana naredne godine dužni ste biti u sustavu po sili zakona.

Ako bi u toj narednoj godini isporučili manje od 230.000 kn, po njenom isteku opet možete biti izvan sustava, ako to zatražite.

Međutim, ukoliko u sustav PDV-a uđete po svojoj želji, tada u njemu morate biti minimalno pet godina.

Kako funkcionira sustav i zašto ima takav naziv?

Vašim kupcima ćete zaračunavati PDV na svoje isporuke, a istovremeno će vam se priznati kao unaprijed plaćen (pretporez) onaj dio PDV-a koji ste platili svojim dobavljačima u njihovim računima.

Prvi primjer: isporučili ste 10.000 kn, u čemu je 2.000 kn PDV-a. Dobavljačima ste platili 5.000 kn, u čemu je 1.000 kn PDV-a. U proračun ćete uplatiti 1.000 kn, kao razliku između ove dvije cifre.

Drugi primjer je obrnut: isporučili ste 5.000 kn, a dobavljačima platili 10.000 kn, što znači da u tom razdoblju imate više pretporeza od obaveze, pa ćete od proračuna zatražiti povrat ili ćete iznos prenijeti za obračun u narednom razdoblju.

Obračunska razdoblja su tromjesečja ili mjeseci, a ovise o visini isporuka prethodne godine. Ako ih je bilo manje od 800.000 kn, moći ćete obračunavati i plaćati svaka tri mjeseca.

Fizičke osobe (obrti i samostalne djelatnosti) plaćaju PDV samo na naplaćene isporuke, a pravne osobe (poduzeća) mogu zatražiti isti način sve dok isporučuju manje od 3 milijuna kuna. Ako ne zatraže takav način, plaćat će ga neovisno o naplati, tj. prema izdanim računima.

Porezne stope su 25%, 13% i 5%, a jesu li vaše isporuke među malobrojnima u dvije manje stope, ili možda i među neoporezivima, svakako provjerite s vašim knjigovođom.

Naravno da sustav ima niz pojedinosti i da postoje izuzeci i posebne odredbe koje se odnose na pojedine vrste isporuka i posebne poslovne situacije. Ovo je pojednostavljeni prikaz koji ima svrhu da laik razumije sustav.

Bit će mi drago ako uočite da ovaj porez nije neki namet koji vam se naplaćuje iz prihoda, jer PDV ćete vi naplatiti od vaših kupaca i samo ga proslijediti u proračun.

Činjenica je da ga plaćate samo na dodanu vrijednost, znači da se ne biste smjeli ljutiti kada ga morate puno platiti. Kao poduzetnik upravo i radite da biste stvorili novu vrijednost, zar ne?

Naravno, pri ulasku u sustav trebate dobro promisliti o vašim cijenama. Zapravo, uz dobrog savjetnika ste o cijenama trebali razmišljati još dok u sustavu niste bili - jer to je razdoblje moglo rezultirati s većom maržom u brojnim djelatnostima.

Još je važnije za malog poduzetnika da se ne zanese iznosima na poslovnom računu, jer petina priljeva od kupaca nije njegov novac, već upravo taj PDV koji treba proslijediti u proračun kada dođe rok.

O poslovnim situacijama kada je za malog poduzetnika pametno i isplativo da u sustav PDV-a uđe od samog početka i po svojoj želji - nekom drugom prilikom.

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge