Velika novost nove porezne reforme je mogućnost da se i djelatnosti trgovine i ugostiteljstva obavljaju putem obrta koji može biti paušalno oporezovan.

Do kraja prethodne godine, naime, te su djelatnosti izrijekom bile izuzete iz takvog načina oporezivanja.

Istina je da te djelatnosti obično imaju isporuke veće od 230.000 kn, pa je to opće ograničenje vezano uz paušalno oporezivanje obično ograničavajući faktor.
Ipak, u samom početku poslovanja ili u nekim poduzetništvima malog obujma, ovo može biti zanimljiva opcija.

Zainteresirane pozivam da pročitaju raniji članak u ovoj rubrici u kojem je više navoda o samom značenju paušalnog oporezivanja.

Dakle, ako tek planirate otvoriti malu trgovinu ili ugostiteljski objekt, razmislite o ovoj opciji i zatražite ju u roku od osam dana od otvaranja. Ona će vam biti dostupna ako niste već u sustavu PDV-a u trenutku otvaranja obrta.

U ovoj prvoj godini poslovanja trebate obratiti pažnju i u trenutku kada vaši primici dostignu iznos od 230.000 kn, trebate se javiti poreznicima i odmah početi voditi poslovne knjige radi utvrđivanja dohotka. Upravo to je razlog što paušalno oporezivanje ne preporučujem onima koji su svjesni da će možda već za mjesec-dva dostići taj iznos primitaka. Jednostavno, omjer uštede i administriranja je takav da je primjerenije odmah početi voditi poslovne knjige.

Tko može imati računicu u ovakvom obavljanju djelatnosti trgovine ili ugostiteljstva? Gotovo jedino oni koji će tu djelatnost obavljati sami, osobito kod trgovaca. Naime, ako ćete imati zaposlenike, tada je nužno da ostvarite veći promet kako biste ih uopće mogli platiti. Ugostitelji imaju nešto veće marže, ali je i omjer uloženog rada veći, pa svatko mora izvesti sam svoju računicu. Naravno, ja ovdje mislim samo na stvarne podatke, dok će drznici razmišljati i o djelu prometa koji planiraju utajiti.

Podsjećam da će i paušalisti od početka srpnja ove godine morati fiskalizirati svoje gotovinski naplaćene račune, te da je nužno prijaviti pomoću kojeg programa vršite fiskalizaciju, za koji odgovarate jednako kao i programer.

Oni koji su već poslovali prethodne godine, mogli su do 15. siječnja zatražiti paušalno oporezivanje, ako su lani imali primitke manje od 230.000 kn. S obzirom da je ovaj propis došao prilično naglo, mnogi se nisu uspjeli snaći niti organizirati u tako kratkom roku.

Čujem da su se neki dosjetili ideje da zatvore svoj obrt, s namjerom da se za koji mjesec dočepaju povoljnijeg načina oporezivanja. Sumnjam da su takvi dobro o svemu promislili, jer ipak nije sve tako jednostavno.

Naime, prilikom zatvaranja obrta nužno je zaključiti sve poslovne knjige na način da sve isporuke postaju primici na dan zatvaranja, jednako kao što i svi neplaćeni računi i ostale obaveze postaju izdaci. Imovina i zalihe su primici po procijenjenoj tržišnoj vrijednosti. Sudionicima sustava PDV-a ovaj postupak rezultira obično s velikim iznosom obveze tog poreza koja dospijeva u mjesecu koji slijedi nakon zatvaranja, a i dohodak je najčešće uvećan.

Za one koji su na ovakav način isplanirali izaći iz sustava PDV-a s namjerom da za koji mjesec nastave poslovanje - imam savjet: proučite članak 7. Pravilnika o PDV-u, pa ćete uočiti kako će se s motrišta tog poreza smatrati da ste djelatnost nastavili i ostat ćete u sustavu, a time i izvan paušalnog oporezivanja.

Porezna šapa vreba iza svakog ugla!

Sretno!

Teme i pitanja slobodno predlažite na  Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge