Nabave koje mali poduzetnik čini u inozemstvu imaju specifičan porezni status, pa je od iznimne važnosti da ih poduzetnik prouči prije nego ih napravi, jer neke situacije od njega iziskuju porezne aktivnosti i prije samog stjecanja.
Moram reći da smo o ponekim od ovih situacija već ovdje pisali, osobito sredinom 2013. godine, kada smo ušli u Europsku uniju, i kada je nastupio cijeli set novih poreznih propisa. Ipak, među malim poduzetnicima tek sada primjećujem usvajanje navike nabavljanja iz inozemstva, jer po malo svi skupa postajemo svjesni naše nove pozicije i tražimo načine kako ju u svojim poslovanjima pametno iskoristiti.
Istovremeno, na terenu je i sve više malih poduzetnika iz Europskih zemalja, koji na naše tržište ušli prilično brzo. Često o njegovim odrednicama znaju više od nas, jer imaju više iskustva.
Za početak, podsjetit ću na dva nova termina, koja su ušla u naše zakonodavstvo sa Zakonom o PDV-u koji se primjenjuje od 1.7.2013. To su termin 'stjecanje' za nabavu iz Europske unije, čime se ona razlikuje od 'uvoza' - termina koji se upotrebljava za nabave iz svih ostalih zemalja svijeta.
Istovremeno, ako svoju robu ili uslugu prodajete u Europsku uniju, to se ispravno naziva isporukom u EU, za razliku od prodaje u treće zemlje za koje i dalje koristimo izraz izvoz.
Za promet robe sa trećim zemljama i dalje su potrebni špediteri, jer postoji carinski postupak i uvozne ili izvozne deklaracije. Na njima carinici razrezuju eventualnu carinu i porez na dodanu vrijednost.
Ako je uvoznik u sustavu PDV-a, taj će mu iznos biti pretporez u tom razdoblju, tj. njime će umanjiti svoju poreznu obvezu.
Za poslovanje sa Europskom unijom trebali biste biti upisani u VIES bazu, a u nekim slučajevima čak se i morate u nju upisati. VIES baza je europska evidencija poslovnih subjekata, koja je javno pretraživa putem interneta i u kojoj svaki subjekt ima svoj broj. Taj broj se sastoji od slova koja označuju državu njegova sjedišta (u našem slučaju HR) i od poreznog broja koji je isti kao i taj broj u matičnoj državi (u našem slučaju OIB).
Međutim, ono na što skrećem pažnju da ne smijete sami kreirati takav broj, već ćete ga na zahtjev dobiti rješenjem Porezne uprave, koja će vas istovremeno prijaviti u tu europsku bazu podataka.
Ako stječete robu iz Europske unije, dužni ste pribaviti ispravan račun sa svim svojim podacima, da bi se taj uopće mogao pribrojiti vašim rashodima. Nema granica, carina ni špeditera, naravno.
Nadalje, ako se poduzetniku u EU deklarirate kao član VIES baze, taj će to u njoj i provjeriti i izdati Vam račun na kojem će on vama prenijeti poreznu obvezu (reverse charge). Tu će činjenicu isporuke on prijaviti u mjesečnom izvještaju europskom sustavu.
Što ste vi dužni napraviti s takvim računom?
Prijaviti ga u mjesečnom izvještaju o stjecanjima iz EU, te na njega obračunati hrvatski PDV od 25%.
Ovo mora učiniti i onaj hrvatski poduzetnik koji nije u hrvatskom sustavu PDV-a. Njemu će plaćeni PDV biti trošak, dok će onom poduzetniku koji jeste u sustavu taj iznos biti pretporez.
Isti je postupak i kod stjecanja usluga od EU poduzetnika.
U praksi, brojni europski trgovci primjenjuju slijedeći princip: svoj PDV naplate, a onda im morate ispuniti zahtjev za povrat istoga, kojeg možete očekivati na svom žiro računu za nekoliko mjeseci. Ne smijete ni u tom slučaju propustiti obaviti gore opisane svoje obveze, jer će on tu isporuku vama uredno prijaviti u VIES izvješće.
Naši poreznici izvještaje dobivaju, i uspoređuju ih sa onim što ste ih vi predali, i ako se nešto ne poklapa - slijedi vam dugotrajno obrazlaganje!
Još bih ovdje upozorila na praksu plaćanja EU stjecanja privatnim kreditnim karticama, jer takve se nabave često vrše putem interneta. To ne bi trebali činiti, jer u inozemstvu poduzetnik mora plaćati samo putem svog žiro računa, dakle eventualno sa karticom poduzeća.
Također obraćam vašu pažnju i na poslovanje raznih akvizitera europskih poduzetnika koji će vam možda prodati nešto za vaše poduzeće. I u takvim slučajevima sve gore navedeno mora biti ispunjeno, pa dobro iskomunicirajte suradnju s njima i pribavite si ispravne dokumente.
Sretno!