Na samom početku poslovanja poduzetnici najčešće postavljaju pitanja o porezima koje će plaćati, pa ću podsjetiti da PDV (porez na dodanu vrijednost) nije jedini porez, već samo jedan o poreza. Često, naime, primjećujem da poduzetnici njegov naziv upotrebljavaju kao sinonim za sve poreze, pa dolazi do nerazumijevanja.
Više o svemu je pisano u ranijim tekstovima u ovoj rubrici, pa zainteresirane pozivam da ih čitaju, uz upozorenje da je početkom ove godine bilo promjena, koje ipak u većem dijelu nisu suštinske.
Da li sam u prvoj godini poslovanja kroz obrt ili poduzeće oslobođen plaćanja poreza?
Mjera kojom bi poduzetnik dio vremena poslovao bez plaćanja poreza nije uvedena ni poreznom reformom, niti je postojala prethodnih godina.
Ipak, u prvoj poslovanja nećete plaćati akontacije poreza na dobit ili dohodak (na rezultat poslovanja), već ćete platiti porez kada ta godina istekne i kada se poslovni rezultat utvrdi.
Što se tiče PDV–a, ako u sustav ne uđete, nećete ga plaćati na svoje isporuke, već možda samo na stjecanje – o čemu je pisano prije par tjedana.
Što znači paušalno plaćati porez?
Paušalno plaćanje poreza znači da unaprijed pristajete plaćati porez u stanovitom iznosu, bez obzira na stvarni uspjeh koji ćete polučiti svojim poslovanjem. Dok poduzetnik koji vodi poslovne knjige sa svrhom utvrđivanja rezultata neće platiti porez ako je poslovao sa gubitkom, onaj koji je zatražio paušalno oporezivanje platit će ga i tada. Napominjem da je paušalno plaćanje poreza dostupno samo obrtnicima i privatnim iznajmljivačima, dok samostalnim stručnim djelatnostima i poduzećima svih vrsta (dakle niti za j.d.o.o.) nije. Više o uvjetima u prethodim tekstovima.
Kojih davanja sam oslobođen ako poslujem kroz jednostavno društvo sa ograničenom odgovornošću, tj. kroz j.d.o.o.?
Niste oslobođeni niti jednog davanja. Gotovo u svemu se izjednačeni sa ostalim poduzećima, a u plaćanju svih davanja ste potpuno izjednačeni.
Da li sam osobno kao osnivač ili direktor j.d.o.o. u povoljnijoj poziciji nego ako otvorim drugačije poduzeće?
Ako smatrate povoljnošću činjenicu da će trošak osnivanja biti oko 750 kn, a da temeljni kapital može biti najmanje 10 kn, onda je to jedina povoljnost. Kasnije, bit će vam zapravo teže nego ostalima jer ćete četvrtinu dobiti morati stavljati u pričuvu, sve dok ne izvršite doregistraciju u d.o.o.
U svemu ostalom ćete osobno biti u jednakoj poziciji kao direktori ili osnivači ostalih poduzeća, te se na vas odnose iste propisane osnovice za plaćanje doprinosa, a i oporezivanje isplata dobiti je jednako za sve.
Ako nisam siguran u poslovne mogućnosti, što da otvorim: obrt ili poduzeće?
Kad gledamo samo tu jednu okolnost, onda je svakako prednost obrta činjenica da se lako zatvara, dok se poduzeće mora likvidirati postupkom pred trgovačkim sudom. Ipak, savjetujem da sve skupa sagledate u široj perspektivi, jer mogli biste smetnuti s uma nešto što bi vam moglo zadati značajne probleme. Brzopletost ne preporučujem.
Sretno!
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge
Najčešća pitanja poduzetnika pri otvaranju posla
Izdvojeni članci
Važnost razumijevanja earnout mehanizma pri prodaji obiteljske tvrtke
Prodaja obiteljske tvrtke (poslovnih udjela u obiteljskoj tvrtki) predstavlja složen proces u kojem je ključno uskladiti financijske interese prodavatelja i kupca. Jedan od često korištenih instrumenata u ovakvim transakcijama je earnout– mehanizam kojim dio kupoprodajne cijene ovisi o budućim poslovnim učincima društva čiji su poslovni udjeli predmet transakcije.
Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura
Kako odabrati pravog poslovnog brokera za uspješnu prodaju vašeg društva
S ciljem odabira pravog poslovnog partnera u ovom važnom procesu, važno je u startu postaviti odgovarajuća pitanja i procijeniti kompetentnost brokera koji će predstavljati vaše poslovanje i zastupati vaše interese. Evo koja pitanja možete postaviti brokeru s kojim razmišljate surađivati