Obrtnici sredstva sa svojeg žiro računa uvijek mogu slobodno podizati, budući da se svaka isplata smatra akontacijom dohotka, ukoliko neće biti drugih opravdanja za njeno činjenje.


U našem knjigovodstvenom servisu imamo nekoliko klijenata koji su poslovanje iz nekadašnjeg obrta preusmjerili na jednostavni d.o.o. (j.d.o.o.).
Pri tome, su neki zatvorili obrte, tj. brisali iz registra, a drugi ih još i dan danas imaju otvorene.
Razlozi za ovakvo seljenje poslovanja su različiti, i ovdje se nećemo time baviti. Takva je mogućnost svima dostupna.

Bitno je znati da je novoosnovano trgovačko društvo (j.d.o.o.) samostalna pravna osoba, i da je samo preko osobe osnivača povezana sa obrtom - i to ukoliko je tako registrirano pri Trgovačkom sudu. Niti to nije nužno.

To novo društvo ima svoju imovinu, ili će ju steći. Ukoliko se sredstva poslovanja žele prenijeti sa obrta u novo društvo, to treba provesti na ispravan način, od kojih je jedan i prijenos gospodarske cjeline, u kojem je nužno prisustvo i ovjera Porezne uprave.

Ako se to ne učini, poduzeće može na druge načine steći sredstva poslovanja, kao i svako drugo društvo, primjerice kupnjom.
Ukoliko obrt ostaje otvoren, obrtnik osobno može izabrati: hoće li ostati obvezno osiguran preko obrta, ili će sa poduzećem sklopiti ugovor o radu.
Podsjetiti ću da je u pravnom smislu jednostavni d.o.o. izjednačen sa svakim drugim poduzećem, a da u poreznom smislu ima neka ograničenja, sve dok rezervama ne dostigne iznos minimalnog temeljnog kapitala propisanog za društvo sa ograničenom odgovornošću.

Postoji nekoliko tema koji zadaju teškoće dosadašnjem obrtniku koji sada posluje putem poduzeća, o kojima sa svakim takvim klijentom podrobno razgovaram - jer postupci su potpuno drugačiji.

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge

Kao prvo, podsjetimo se da je od 1.7.2013. svakom poduzetniku i obrtniku onemogućena gotovinska naplata, ukoliko nije sposoban u realnom vremenu svoj račun fiskalizirati, tj. isti trenutak ga prijaviti poreznoj upravi. Za to mu treba oprema: aparati i programi.
Naplate iznad 5.000 kn moraju biti bezgotovinske, bez obzira na fiskalizaciju.

Ako to nema, sve svoje naplate može vršiti isključivo bezgotovinski, tj. na način da mu njegovi kupci plaćaju sa svojeg računa na njegov račun (virmanski) ili direktnom uplatom na njegov bankovni račun.

Obrtnici sredstva sa svojeg žiro računa uvijek mogu slobodno podizati, budući da se svaka isplata smatra akontacijom dohotka, ukoliko neće biti drugih opravdanja za njeno činjenje. Obrtnik će ionako porez platiti po rješenju porezne uprave, nakon utvrđivanja njegovog cjelokupnog dohotka za to porezno razdoblje.
Međutim, budući da je jednostavni d.o.o. samostalna pravna osoba, sredstva na žiro računu nije moguće podizati bez ograničenja. Za svaku isplatu i uplatu  na žiro račun potrebno je voditi knjigu blagajne, a za svaku je isplatu potrebno prethodno utvrditi svrhu.

Ukoliko nema utvrđene svrhe, opravdanje može biti još jedino isplata pozajmice, za koju je potrebno prethodno imati potpisan ugovor između poduzeća kao zajmodavca i neke fizičke osobe kao zajmoprimca.
Da pojasnim, neće vas službenica u banci pitati niti jedan od spomenutih dokumenata, već će vam ona isplatiti sredstva sa računa. Problem će nastati naknadno, u slučaju eventualnog nadzora - koji može obračunati visoke kazne, te čak pokrenuti i kazneni postupak za neprimjereno raspolaganje sredstvima poduzeća.
Neprimjereno se može raspolagati i drugim sredstvima poduzeća, a ne samo novcem. Naprimjer, korištenjem neke druge imovine u privatne svrhe - najčešće prijevoznim sredstvima. Imajte na umu da je svako takvo korištenje primitak u naravi, za koje je zaposleniku nužno obračunati plaću, a onomu tko nije zaposlenik poduzeća drugi dohodak, te na takve primitke platiti sve doprinose i poreze.

Poslovanje očito nije ni malo jednostavno i treba znati niz detalja.