Ako do 30. lipnja naredne godine ne iskoristi cijeli svoj godišnji odmor, svakom radniku dužni ste ili omogućiti korištenje godišnjeg odmora ili mu isplatiti naknadu za neiskorištene dane godišnjeg odmora


Budući da se bliži kraj lipnja, točnije 30.06., do kada su svi poslodavci dužni sastaviti raspored korištenja godišnjih odmora za svoje zaposlenike, ovdje ćemo opisati osnovne obaveze u vezi s godišnjim odmorima, uglavnom s pozicije poduzetnika/poslodavca.

Da biste mogli sastaviti raspored, prvo morate utvrditi na koliko dana godišnjeg odmora svaki od vaših djelatnika ima pravo te s njime razgovarati o eventualnom korištenju godišnjeg odmora u više dijelova. Imajte na umu da na takvo korištenje radnik treba pristati ili to zatražiti i da o tome trebate imati pisani trag. Ipak, ako radnik izrazi želju koristiti godišnji odmor u čak tri ili više dijelova, na to i vi, kao poslodavac, trebate pristati. No, ne zaboravite da tada barem dva tjedna mora iskoristiti u neprekidnom trajanju i to u godini za koju ostvaruje pravo.

Kako ćete utvrditi broj dana godišnjeg odmora na koje radnik ima pravo?

Pogledat ćete sve pravne akte koji uređuju vaš odnos: od Zakona o radu, eventualno kolektivnog ugovora kojeg ste dužni provoditi (trgovina, ugostiteljstvo, graditeljstvo, drvna i papirna industrija, putničke agencije), pravilnika o radu ako ga imate kao mali poslodavac te na kraju ugovora o radu koji ste sklopili sa svakim konkretnim radnikom. Ako između nekih odredbi ima kolizije, dužni ste primijeniti onaj koji je za radnika najpovoljniji.

Ako poslujete u djelatnosti koja nije navedena među kolektivnih ugovorima, nemate pravilnik, a u ugovor o radu ste upisali onu poznatu frazu “prema Zakonu o radu”, onda ćete primijeniti samo pravilo iz tog Zakona koje kaže da radnik ima pravo na četiri tjedna godišnjeg odmora (osim maloljetnih radnika i onih na poslovima štetnim za zdravlje, koji imaju pravo na pet tjedana), pa ćete još provjeriti radi li taj radnik pet ili šest dana u tjednu, jer će prvi imati pravo na 20 radnih dana godišnjeg odmora, a drugi na 24 dana.

Ne zaboravite da ćete morati pogledati u kalendar konkretne godine i sve blagdane izbaciti iz brojanja, jer se oni ne uračunavaju u godišnje odmore.

Eventualno bolovanje koje nastupi za vrijeme trajanja godišnjeg odmora „zaustavit“ će njegovo korištenje, jer za te dane radnik će trebati primiti naknadu za bolovanje (temeljem tzv. doznake, kojom je ovlašteni liječnik utvrdio postojanje nesposobnosti za rad).

Oni radnici koji su počeli raditi u prvom dijelu godine, koji su prestali raditi prije isteka roka od šest mjeseci i oni  koji su prestali raditi prije 1. srpnja, imaju pravo na 1/12 godišnjeg odmora.

Ako imate radnika koji radi na nepuno radno vrijeme, u pogledu ove teme on ima ista prava kao i ostali.

Kad ste, dakle, za svakog od radnika utvrdili koliko mu godišnjeg odmora pripada, vodeći računa o okolnostima svog poslovanja, sastavit ćete raspored za sve, a potom ćete svakom radniku uručiti o tome obavijest i priskrbiti si potvrdu o uručenju barem 15 dana prije početka korištenja.

Naravno, svaki radnik ima pravo na naknadu plaće za vrijeme korištenja godišnjeg odmora i to najmanje u visini njegove prosječne plaće za tri mjeseca koja su prethodila početku korištenja godišnjeg.

Famozna „potvrda o broju neiskorištenih dana godišnjeg odmora“ od 2011. godine je izvan upotrebe, te ste svakom radniku ako do 30. lipnja naredne godine ne iskoristi cijeli svoj godišnji odmor dužni ili omogućiti korištenje godišnjeg odmora ili mu isplatiti naknadu za neiskorištene dane godišnjeg odmora.

Čak i ukoliko se radnik godišnjeg odmora odrekne, vi kao poslodavac možete prekršajno odgovarati za ovakav propust.

Na kraju, imam potrebu reći kako sve izneseno u ovom članku, u usporedbi s praksom kojoj svi svjedočimo, izgleda kao lista želja.

Međutim, ono što kažem svim svojim klijentima i ovdje ću ponoviti: neznanje propisa vas ne opravdava, a loše i nemoralno ponašanje prema radniku moglo bi vas skupo koštati ako se rastanete u neslozi. Nije li zato jednostavnije mirno spavati i biti čovjeku čovjek?

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.