Razvela sam, imamo dijete kojem sam ja skrbnik, a otac djeteta treba plaćati alimentaciju od 1.100 kn. Do sad je platio samo jedan dio. Željela bih ga tužiti za zaostatke, ali moj otac je njemu jamac za kredit od 1.900 kn do 2018. god. Mom ocu mirovina iznosi 1.600 kn, s time da ima oročenu otpremninu. Može li banka njemu uzeti taj novac, pošto nema dovoljan iznos mirovine za ratu kredita ili će mu sjest samo na mirovinu na 1/3? U ugovoru o kreditu navedeno je da je suglasan da mu se sva kunska i devizna sredstva koriste za naplatu svih dospjelih obveza.



Ranije zakonsko uređenje omogućavalo je bankama ili drugim vjerovnicima da temeljem izjava o suglasnosti za zaplijenu cijele mirovine ili plaće, odnosno svih dostupnih sredstava, uistinu ovrhu i provedu na čitavom iznosu plaće ili mirovine. Kasnije je to ograničeno samo na one izjave o takvoj suglasnosti dane do 17. lipnja 2008. godine, no člankom 26. stavak 3. Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima (NN br. 112/12) je jasno utvrđeno da se ovrha može provesti isključivo na dijelu primanja sukladno članku 173. Ovršnog zakona, bez obzira na prethodno dane isprave o suglasnosti za zaplijenu cijele plaće ili mirovine.


Dakle, takve izjave su stavljene izvan snage te se ovrha u slučaju Vašeg oca, s obzirom da mu mirovina iznosi 1.900,00 kn, ima provesti sukladno članku 173. stavak 2. Ovršnog zakona na 1/3 njegove mirovine. Bitno je naglasiti da je Vaš otac dužan sukladno članku 212. stavku 1. Ovršnog zakona obavijestiti FINA-u o uplatama primanja i naknada iz članka 172. Ovršnog zakona ili iznosa koji su izuzeti od ovrhe iz članka 173. Ovršnog zakona u slučaju provedbe ovrhe na svim novčanim sredstvima.


Međutim, opisano ograničenje ne vrijedi za sredstva koja Vaš otac ima na drugim računima, odnosno s drugog osnova, a ne mirovine, ukoliko banka kao predmet ovrhe naznači sva njegova novčana sredstva, a ne samo mirovinu, što je već postala uobičajena praksa. Tako banka može provesti ovrhu na njegovim oročenim sredstvima temeljem članka 10. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima kojim je propisano da ako osnova za plaćanje nije izvršena u cijelosti na novčanim sredstvima po svim ovršenikovim računima, oročena novčana sredstva, uključujući kamate, koriste se za izvršenje osnove za plaćanje po isteku ugovora o oročenju te se smatraju priljevom novčanih sredstava, a banka i ovršenik ne smiju produžiti niti mijenjati ugovor o oročenju za vrijeme zabrane raspolaganja novčanim sredstvima. Stoga je jedini način da se ista sredstva zaštite prekinuti njihovo oročenje i podići ih prije nego što ovršni postupak bude pokrenut.