O porezu na dodanu vrijednost, kao o jednom od poreza koji određuju poslovanje malog poduzetnika, u ovoj rubrici je više puta pisano. Kraj godine je obično prikladno doba da po­no­vimo gradivo.

PDV nisu svi porezi, nego samo jedna vrsta poreza. Plaća se na razliku između ukupnih nabava i ukupnih isporuka u datom razdoblju.

U sustavu ovog poreza ne moraju biti svi, već samo oni koji se u njega dobrovoljno uključe i oni koji su prešli pro­pisani prag isporuka. Otkako smo u EU u sustav PDV-a se može dobrovoljno ući i tijekom godine, za što se podnosi zahtjev i dobiva rješenje porezne upra­ve. Uobičajeno je ipak, ući u sustav s početkom neke godine, ili odmah po početku obavljanja djelatnosti.

S druge strane, oni koji nisu u sustavu, neće u njemu biti cijele godine, bez obzira na vrijednost isporuka. Međutim, vrijednost isporuka u toj godini koja je veća od 230.000 kn, rezultirat će obveznim ulaskom u sustav PDV-a s početkom naredne go­dine. O tome ste dužni po­re­z­nike obavijestiti do 15. siječ­nja, ali ste od prvog svog radnog dana nove godine dužni obra­čunavati PDV na sve svoje isporuke.

Oni koji žele svojevoljno u sustav s početkom naredne go­dine, poreznu upravu trebaju obavijestiti prije isteka ove go­dine.

U tuzemnom poslovanju ve­ćina je isporuka oporeziva sto­pom od 25, a neke sa 13% ili 5%

Međutim, u slučaju poslovanja sa poduzetnicima iz drugih država Europske unije, primjenjuje se propis o mjestu oporezivanja, pa su oni koji isporučuju u EU dužni ući u VIES bazu i primjenjivati prijenos porezne obveze na primatelja isporuke. VIES baza je registar poduzetnika EU sači­njen za potrebe PDV-a, s time da ne znači da su svi koji su u toj bazi istovremeno i sudionici sustava tog poreza u svojim matičnim državama. Baza služi tome da se može postići oporezivanje PDV-om u zemljama primatelja isporuka, čime se posti­že ujednačenost.

Drugim riječima, ako i niste u sustavu PDV-a, a poslujete sa EU, morate se prijaviti u VIES bazu. Tako ćete platiti hrvatski PDV na dobra i usluge primljene iz EU, jer ćete svome dobavljaču predočiti svoj VIES broj i on će vam prenijeti pore­znu obvezu (reverse char­ge).

Postoji i situacija kada hr­vatski poduzetnik koji nije u PDV-u mora platiti PDV: u slučaju da primi dobra ili usluge iz trećih zemalja, i to bez obzira je li možda sličan porez (VAT) matične države obračunat na primljenom računu.

Oni koji tek počinju poslovanje obično su zbunjeni svim ovim pravilima i teško razaznaju što je za njih najpovoljnije, a što moraju učiniti. Ja savjetujem da stave u odnos ono što će ispo­ručivati sa vrijednošću i vrstom ulaznih računa koje će primati.

Primjerice, ukoliko ćete pos­lovati sa građanima i imati malo ulaznih računa, zaključak je da je bolje ostati izvan sustava ko­liko god se može. Ukoliko ćete se baviti trgovinom, obično je poslovanje s građanima nedovoljan motiv za ostanak izvan sustava, jer su marže relativno ma­le i dodatno budu smanjene ukoliko sadržavaju bruto iznos iz nabava.

Nasuprot tome, oni koji će isporučivati usluge poduzetnicima izvan Hrvatske uvijek će morati prenositi poreznu oba­ve­zu, pa će vjerojatno odlučiti ući u sustav s namjerom da ko­riste pretporez iz ulaznih ra­čuna koji će većinom biti iz Hrvatske. Dodatno, PDV na ino­zemne usluge koje će eventualno primati, neće rezultirati nov­čanim tijekom, jer će im istovremeno biti i pretporez.

Na kraju bih podsjetila na relativno novu mogućnost oda­bi­ranja plaćanja PDV-a po na­plati. Ako to odaberete, na taj način ćete ga plaćati barem 3 go­dine. Izbor je dostupan onima koji tek ulaze u sustav i onima sa ispo­rukama manjim od 3.000.000 kn.

Također, oni koji imaju isporuke manje od 300.000 kn i nisu u VIES bazi, mogu PDV plaćati tromjesečno.

Oni koji u sustav PDV-a uđu dobrovoljno, u njemu moraju biti najmanje 5 godina, a oni koji uđu po sili zakona moći će izaći čim im isporuke u jednoj godini budu manje od 230.000 kn.

Sretno!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge