23.09.2014.
Porezno dopušteni troškovi poduzetnika

Razgovarajući sa mnogim novim malim poduzetnicima, a i sa onima koji jesu već godinama u malom biznisu, ali uz pratnju 'priručnih' knjigovođa, uočavam razmišljanje da je poduzetništvo genijalna ideja kako svoje privatne troškove upotrijebiti za smanjenje poreza.
Naravno, svatko tko poznaje porezne propise reći će vam da to nije tako.
U tekstu ću vas ukratko upoznati sa pravilima, a na vama je da mudro odvažete što ćete učiniti.
Želimo li najkraće, temeljno načelo je: porezno su priznati oni troškovi koji nastaju sa svrhom ostvarenja prihoda.
Jednostavnije doista ne može!
Prihodi su vezani uz one djelatnosti koje su navedene u vašem rješenju o upisu poduzeća u sudski registar (za d.o.o. i j.d.o.o.) ili rješenju o upisu obrta u obrtni registar.
Udruge posluju sa određenim postizanjima ciljeva, a troškovi su vezani ili uz tzv. hladni pogon udruge ili uz određene programe.
Troškovi mogu biti vezani i uz nabavku ili održavanje opreme ili bilo koje druge imovine koju poduzetništvo posjeduje. Stoga ako ono nema, primjerice, vozilo u vlasništvu ili najmu - ne može imati niti trošak goriva.
Naravno, postoji način kako se nekoj osobi može nadoknaditi trošak upotrebe vozila, a o proceduri ćete doznati od svojeg knjigovođe.
Troškovi rada zaposlenih i vanjskih suradnika su u potpunosti porezno priznati. Dodatna davanja koja dajete radnicima mogu biti neoporeziva samo do dozvoljenih iznosa, a iznad toga moraju se isplaćivati isto kao i plaća: uz istovremeno plaćanje poreza i doprinosa.
Samo zaposlene osobe mogu primati neoporezive naknade putnih troškova, a članovima uprave i ostalima koji nisu zaposleni takve troškove možete isplaćivati isključivo kao honorare (službeni naziv: drugi dohodak).
Ostali troškovi većinom su vezani uz samo tekuće poslovanje: materijali koje ugrađujete u svoje proizvode ili ih koristite prilikom pružanja usluga, i sl.
Roba koju preprodajete postaje vaš trošak tek onda kada ju prodate, a do tada je vaša imovina. Ovo je od strane poduzetnika često krivo percipirano, jer su skloni misliti da je novčani izdatak jednak trošku. Uostalom, tako je i sa vašim materijalima: do stvarnog utroška neće ni biti porezno priznati trošak.
Usluge koje vam pružaju drugi poduzetnici, bilo da su vaši kooperanti ili ne, također su porezno priznati. U ovom su dijelu i usluge telekom kuća. No, internet televizija neće baš svakom poduzetniku biti porezno priznata, jer to direktno ovisi o temeljnom pravilu.
I, pri kraju, da objasnim što znači porezno priznati trošak. To je onaj trošak koji će vam porezne vlasti priznati u slučaju kontrole kao iznos koji umanjuje vaš prihod te tako umanjuje dohodak ili dobit - tj. ono što će se oporezovati.
Stoga je poželjno da izaberete knjigovođu koji će vas znati uputiti u propise, jer kontrola je moguća niz godina unatrag. Na porez koji ste bili dužni obračunati, a niste, obračunat će se kamata, a pridodati i kazna.
Ne zaboravite bolnu istinu da vam nitko neće gledati kroz prste, bez obzira što ste baš vi oni koji državni aparat održavate u životu i što jedino veći broj malih poduzetnika može pridonijeti izlazu iz krize.
Stoga, pamet u glavu, dragi moji! I birajte stručne suradnike koji će opravdati naknadu koju im plaćate.
Sretno!
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge
Izdvojeni članci
Poduzetnik
Zapošljavanje radnika u Hrvatskoj - sve što trebate znati o ugovoru, prijavi i drugim koracima!
Što točno znači zaposliti radnika, koji su zakonski koraci koje poslodavac mora slijediti i kako izbjeći najčešće greške? U ovom vodiču saznajte sve o ugovoru o radu, prijavi zaposlenika i primjeni kolektivnih ugovora
Poduzetnik
Kako najbrže otvoriti obrt u Hrvatskoj?
Donosimo sve što trebate znati za uspješno otvaranje obrta, prema važećim hrvatskim zakonima i propisima
Poslovno savjetovanje
Što nam donosi umjetna inteligencija (AI)?
Što nam donosi AI i kakve promjene možemo očekivati u budućnosti?