Prije deset mjeseci na službenom putu imala sam prometnu nesreću u kojoj sam zadobila povredu triju kralježaka vratne kralježnice. Bolovanje je trajalo dva mjeseca, a poslodavac je bio uredno obaviješten o svemu. Rečeno mi je da je ozljeda prijavljena. Prilikom liječenja u nekoliko navrata sam tražila evidencijski broj prijave, ali su stalno odgovarali da će provjeriti i zatim ne bi uslijedila povratna informacija. Nedavno sam na HZZO-u pitala za taj evidencijski broj i rekli su mi da poslodavac nikad nije prijavio ozljedu na radu. Što da napravim i koje su posljedice za mene i za firmu?


Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti (NN 1/2011, 153/2011 i 51/2012) u članku 43. propisuje rok od osam dana od dana ozljede na radu u kojemu je potrebno ozljedu prijaviti Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Osigurana osoba za koju nije podnesena prijava o ozljedi na radu nakon tri godine od isteka navedenoga roka gubi pravo na pokretanje postupka utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu od strane Zavoda.

Postupak utvrđivanja i priznavanja ozljede ili bolesti za ozljedu na radu pokreće pravna ili fizička osoba te tijelo državne vlasti kao poslodavac, odnosno organizator određenih poslova, odnosno aktivnosti, a obvezni su je podnijeti po službenoj dužnosti ili na traženje ozlijeđenog ili oboljelog radnika. Ako ne postupe po svojoj obvezi, prijavu je obvezan podnijeti izabrani doktor opće/obiteljske medicine prema zahtjevu ozlijeđene ili oboljele osigurane osobe ili prema prijedlogu nadležnog doktora specijaliste medicine rada s kojim Zavod ima sklopljen ugovor o provođenju specifične zdravstvene zaštite radnika, a koji je u skladu s općim aktom Zavoda nadležan za provođenje specifične zdravstvene zaštite radnika prema sjedištu poslodavca, odnosno organizator određenih aktivnosti i poslova.

Dakle, još uvijek nije kasno da se prijava podnese, pa neka to učine bilo poslodavac bilo Vaš liječnik obiteljske medicine.