U trenutku zatvaranja vašeg obrta sva potraživanja i obveze smatrati će se naplaćenim i plaćenim, a imovina obrta će po procijenjenoj tržišnoj vrijednosti postati vaš primitak.


Vjerojatno ste već naučili kroz svoje poduzetništvo da je krajem godine potrebno učiniti temeljitu inventuru svega što kao poduzetnik posjedujete i s čime raspolažete. O inventuri zaliha u trgovini znaju svi, o popisu materijala u skladištima zna­j­u oni koji ih imaju, ali in­venturu obaveza i potraživa­nja mnogi preskoče.

Ako na stranu stavimo odgovornost koju kao vo­ditelj svojeg poduzetništva za to imate, ovdje bih rado podsjetila na stvarne pos­ljedice koje možete pretrpjeti ukoliko ne vodite paž­ljivu brigu o tome. Već zna­mo koja je posljedica malom poduzetniku najteža: ona ko­ju osjeti na svom džepu!

Prvo ćemo se posvetiti po­duzetnicima: među čita­teljima ove rubrike to su naj­češće d.o.o. ili j.d.o.o.

Ako neku svoju obavezu prema dobavljaču ne podmirite, tada se sasvim jasno time ostvarili određeni prihod, i ukoliko je ta vaša oba­veza zastarjela - u poslovnoj godini u kojoj je nastupila zastara taj se prihod treba pribrojiti ostalim prihodima koje je poduzeće ostvarilo. Zato, ako ste po svojoj ra­čunici došli do zaključka da su vam prihodi izjednačeni rashodima, nemojte se iznenaditi ukoliko završni račun upravo iz ovog razloga po­kaže da ste dužni platiti porez na dobit.

Što se vaših potraživanja tiče, regulativa je mnogo zahtjevnija i nijansi je više. Ako fizičkoj osobi oprostite neko potraživanje koje od nje imate, ne zaboravite joj obračunati dohodak koji je ona od toga ostvarila, i platiti poreze, a možda i doprinose na to. Ipak, propisi ove godine u tom dijelu dopuštaju otpisivanje malih iznosa do 2.000 kn, i to ukoliko sa tom osobom niste vlasnički povezani. Daljnje detalje i uvjete znat će vaš knjigo­vođa.

Pravnim osobama može­te jednokratno otpisati po­traživanja po jednom raču­nu do 5.000 kn.

Međutim, za otpisani iz­nos morate uvećati svoj do­bitak, ili smanjiti gubitak. Drugim, razumljivijim rije­či­ma: morate na to platiti porez.
Kod obrtnika je porezna posljedica još teža: i on će u slučaju otpisa potraživanja od svojih kupaca također platiti porez, jer će mu se isti pribrojiti u primitke u toj poslovnoj godini.
 
No, jedna je okolnost ovih dana prilično aktualna i nemojte ju smetnuti s uma. Ukoliko se kao obrtnik od­reknete dijela svojih potraživanja u postupku predste­čajne nagodbe, tada raču­naj­te da će vrijednost potraživanja koje ste ‘oprostili’ postati vaš primitak u tre­nutku kada ste ga tako op­rostili, tj. u toj poslovnoj godini. Nažalost, tu vas neće spasiti činjenica da su sudbinu vašeg potraživanja za­pravo odredili veliki vjerov­nici u tom postupku. Vi ste imali priliku odbiti takav sporazum i ići na pokušaj sudske prisilne naplate. Pla­tili biste više naknada, ali sudski pravorijek bi vas spa­sio plaćanja poreza na tako utvrđeni nenaplativi dio po­traživanja.

Dodatno, podsjetiti ću vas i na činjenicu da će se u trenutku zatvaranja vašeg obrta sva potraživanja i ob­veze smatrati naplaćenim i plaćenim, a imovina obrta će po procijenjenoj tržišnoj vrijednosti postati vaš primitak. O tome sam već pisala u posebnom članku.

Koji se zaključak nameće? Kao poduzetnik trebate u svemu postupati s pažnjom dobrog gospodara i trebate sasvim ozbiljno shvatiti svo­ju poduzetničku odgovor­nost. Neodgovornost na ne­kim drugim razinama, ne­će amnestirati ni mene ni vas!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge