Zakon o udrugama je nedavno donesen i stupa na snagu s početkom listopada ove godine.


Udruge - kao vrsta ne­pro­fitnih organizacija - dužne su voditi knjigovodstvo. Za to je najčešće odgovoran predsjednik ili predsjednica udruge, ili osoba druge fun­k­cije koja je statutom udruge određena kao odgo­vorna.

Udruga je dužna ovu či­njenicu prijaviti nadležnom uredu - kako bi informacija o tome bila javno dostupna u registru udruga. To je, naime, više-manje sve što je o udrugama javno dostupno u ovom trenutku: kako se zove, gdje joj je sjedište i tko je ta odgovorna osoba.

Ipak, neće dugo biti tako! I udruge će stupanjem na snagu novog seta propisa biti u poziciji sličnoj onoj po­duzetničkoj. Zakon o ud­rugama je, naime, nedavno donesen i stupa na snagu s početkom listopada ove (2014.) godine.

K tome, mi knjigovođe još više čekamo i novi Zakon o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija, jer ovaj već do­neseni veću brigu predstav­lja skupštinama udruga, koje će imati godinu dana vremena da usklade svoje statute sa novim propisom.

Kada radite plan poslovanja udruge, u njega oba­vezno trebate unijeti i financijske elemente, jer svoje ci­ljeve morate moći ostvariti sa prihodima koje ćete imati. 

Tako kao prihode možete planirati: one od članarina, od donacija, od pružanja nekih usluga, zatim prihode iz proračuna (općinskih, gra­dskih, županijskih, držav­nog). Također, ovi prihodi iz proračuna mogu biti teme­ljeni na nekom posebnom propisu (što je kod malih ud­ruga sa fizičkim osobama kao osnivačima rijetkost) ili ćete ih ostvariti temeljem pro­grama koje ćete prijav­ljivati, najčešće putem nat­ječaja.

Kad godina prođe, pri­kažite postotak ostvarenja plana prihoda.

Isti sustav primijenite i za rashode, koje trebate točno razvrstati po njihovim vrstama: npr. za zaposlenike, za vanjske suradnike, za mate­rijale, za usluge, za osigu­ra­nja, za reprezentaciju, za da­rovanja. K tome, uputno bi bilo svaki trošak po isteku godine vezati za pojedini program vaše udruge, a to je dapače obavezno kada pre­dajete izvješća onima koji su vam te programe financirali.

Već u ranijim tekstovima spominjali smo iznos od 230.000 kn kao odrednicu treba li udruga voditi dvojno ili jednostavno knjigovod­stvo. Međutim, prve tri go­dine od osnivanja svaka ud­ruga mora voditi dvojno knjigovodstvo, na propi­sa­nom kontnom planu i svaka tri mjeseca predavati financijska izvješća.

S obzirom na činjenicu da izvješća o financijskom pos­lovanju rukovodstvo mora prezentirati svojim člano­vima, i to što se stručno naziva jednostavnim knjigo­vodstvom - za nestručnjaka može biti nemoguća misija. Naši klijenti često zatraže da im ipak vodimo knjigovodstvo u kojem će biti razvidne i vrste prihoda i rashoda - a koje iz jednostavnog bilježenja primitaka i izdataka nije moguće iščitati.

U narednim mjesecima proučavat ću nove propise, uspoređivati ih sa trenutnima, i svoje zaključke dijelit ću ovdje sa vama. Stoga, pr­atite ovu rubriku, koja se zove poduzetnik, ali se ob­raća i udrugama - jer se i one vrlo često bave podu­zet­ništvom.

S obzirom da novi propisi uvode javnu dostupnost va­ših izvještaja (ne više samo vašim članovima), predla­žem i malim udrugama oz­biljnost i pripreme. S obzi­rom da regulativa s uredbe prelazi u zakon, bit će pro­pisane i kazne, a odgovarat ćete osobnom imovinom. 

Ne bi bilo dobro da zbog krivog vođenja udruge os­tanete bez plaće, auta ili ne­kretnine!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge