Prije nekoliko tjedana savjetovala sam vam da redovno na stranicama registra Trgovačkog suda provjeravate upise o svojim poslovnim partnerima. Ovaj tjedan, ne biste vjerovali, dodajem i savjet da redovno pratite status vlastitog poduzeća!
Nekidan sam naime imala sasvim neobično iskustvo: nakon ugodnog razgovora sa mladim poduzetnikom koji vodi poduzeće utemeljeno prije 15-tak godina od njegova oca i koje užurbano priprema sezonu u turizmu kojim se bave, pogledam na mrežnu stranicu sudskog registra da prepišem OIB u ugovor o računovodstvu koji je zatražio - kad ono: poduzeće izbrisano iz registra! Čuđenje je bilo još veće kad sam shvatila da sam upravo ja ta koja sam ga o tome obavijestila!
Što je bio razlog brisanja u konkretnom slučaju nije važno i ostalo je na poduzetniku da sam utvrdi ili da angažira odvjetnika. Meni se čini zanimljivim da je i to moguće, a kao i uvijek, opet ću to povezati sa značajnom ulogom vašeg knjigovođe.
Uprave poduzeća dužne su, naime, javno objaviti financijska izvješća najdalje do 30. lipnja za prethodnu godinu. Izvješće se može predati elektronski, ako posjedujete odgovarajući Finin certifikat, ili na papiru i to sa priloženim odlukama skupštine i bilješkama uz izvještaje. Ako se predaje na papiru, obvezno je predati i kopiju uplatnice kojom ste na račun Fine platili 230 kn. Ako uplatnice nema, izvješće neće biti javno objavljeno. Ako se ta situacija ponovi tri godine zaredom - eto ispunjenja jednog od uvjeta iz Zakona o sudskom registru: Trgovački sud može provesti postupak brisanja.
Naravno, uprava i vlasnici će biti o tome obaviješteni, ali koliki poduzetnici odbijaju primiti ikakve plave koverte sa grbom! Tada se cijela se priča preseli na oglasnu ploču suda i svi rokovi nastave teći...
Tako se poduzetnik jednog dana nađe bez poduzeća, ali sa pečatom! Bez poduzeća, ali sa žiro računom! Bez poduzeća, ali koristi njegovu imovinu! Bez poduzeća, ali sa zaposlenim djelatnicima!
U isto vrijeme u nekoj je gruntovnici nekretnina kojoj je vlasnik netko tko ne postoji, cestama voze automobili kojima je vlasnik nepostojeća pravna osoba (isti će sasvim uspješno biti i ponovo registrirani), zaposlenici idu na posao u poduzeće koje ne postoji, a vi ili ja možda baš sada naručujemo uslugu od stolara bez poduzeća, ali sa pečatom!
Doista smo svi pravno sigurni!
No, ako ste vi sami osnivač ili uprava izbrisanog poduzeća što vam je činiti? Obratiti se Trgovačkom sudu i zatražiti postupak likvidacije, ali u njemu nećete moći sami biti likvidator, nego će vam ga odrediti sud iz popisa stečajnih upravitelja. Naravno, uz zahtjev priložite uplatnicu. Likvidator će iz imovine poduzeća podmiriti sve njegove obaveze, i tek ćete tada - eventualno - vi sami moći prihvatiti preostalu imovinu. I likvidatora ćete platiti, to već znate.
Sve radnje ćete uz naplatu objavljivati u službenom glasilu, a bez obzira što su i te objave javno dostupne na mrežnim stranicama, od vas će se tražiti da kupite pojedine primjerke tih glasila kako bi mogli u spis prilagati kopije objava koje ste platili... Ovdje ću stati, nema mjesta u rubrici!
Kažu da postoji i opcija u kojoj nećete učiniti ništa, a dogodit će se isto ništa.
Novo poduzeće danas se otvori za par dana za 750 kn. Ali tada, za ime boga, angažirajte knjigovođu koji će vam reći da uz izvješće ide uplatnica na 230 kn!