S približavanjem turističke sezone učestali su razgovori oko teme plaćanja PDV-a i od strane onih koji nisu u sustavu PDV-a. Naime, ova se tema najčešće spominje u odnosu na male iznajmljivače, osobito na one koji su paušalno oporezovani, budući da su takvi skloni misliti kako iz tog razloga ne moraju voditi nikakve poslovne knjige niti izvješća.
U ovoj smo rubrici više puta pisali o sustavu PDV-a, pa možete pogledati ranije tekstove, kako one prije 1.7.2013., tako i one nakon našeg ulaska u EU, jer iako je osnova sustava ostala ista, neke su se stvari stubokom promijenile upravo sa tim datumom.
I tako, dok ova tema pomalo postaje rutina svima nama knjigovođama, malim je poduzetnicima i dalje nejasno zašto moraju uopće razmišljati o porezu na dodanu vrijednost, ako nisu u sustav ušli niti po svojoj želji, a još manje po sili zakona: jer su imali isporuke veće od 230.000 kn u protekloj godini.
Uz temu PDV-a nov je i pojam 'prijenosa porezne obveze' koji je uveden upravo sa 1.7.2013. Dakle, nije uopće tako nov - ali je i dalje najčešća tema upita mojih klijenata u knjigovodstvenom servisu. Taj pojam se pojavljuje u slučajevima građevinskih usluga, i u slučajevima stjecanja roba i usluga od poduzetnika iz zemalja članica EU.
Kod građevinskih usluga koje hrvatski poduzetnik prima od drugog hrvatskog poduzetnika stvar jednostavna: porezna obveza se može prenijeti samo na onoga koji jeste u sustavu PDV-a, a onome koji nije mora se PDV zaračunati i uplatiti ga u proračun. Pri tome isporučitelj građevinske usluge mora dobro poznavati i primijeniti Zakon i Pravilnik o PDV-u, koji propisuju niz nijansi u opisu usluga za koje se porezna obveza mora prenijeti.
Međutim, stvar često zapinje kod prijenosa porezne obveze u slučaju stjecanja usluge od poduzetnika iz EU. Naime, osnovna je postavka europskog sustava PDV-a reguliranog direktivom po kojoj postupaju sve zemlje članice i s kojom su svi propisi usklađeni, ova: PDV se plaća u zemlji sjedišta primatelja usluge, i to ukoliko se radi o poduzetniku. Znači, nije važno je li taj primatelj u sustavu PDV-a, već je bitno da je poduzetnik (ne npr. građanin).
Da bi taj mogao ovu svoju obvezu obračunavanja i plaćanja PDV-a ispuniti u svojoj državi, mora se prijaviti u europsku VIES bazu, tj. pribaviti PDV identifikacijski broj. Taj će broj biti vidljiv svim poduzetnicima u EU, pa će oni znati da takvome poduzetniku ne trebaju obračunati PDV svoje države, već mu prenose poreznu obavezu.
A taj koji je primio račun sa prenesenom poreznom obavezom o tome treba svaki mjesec obavijestiti naše porezne vlasti i podnijeti izvješće o stjecanju i PDV obrazac, i to putem sustava e-porezna.
Znači, oglašavate li se putem Facebooka, ili primate li račune za provizije od stranih turističkih ili sličnih agencija - provjerite sa svojim knjigovođom radite li sve kako treba. Ili, nađite boljeg!