Paušalno oporezivanje je velika prednost i olakšanje svima kojima je dostupno.


Paušalno oporezivanje dostupno je obrtnicima, te onima koji obavljaju domaću radinost i sporedno zanimanje, a podu­zećima nije.

Kao što je već u ovoj rubrici ranije podrobno opisano, radi se o načinu plaćanja samo jed­ne vrste poreznog davanja: po­reza na dohodak. Ne primje­njuje se nikakvim automatizmom, nego isključivo na pra­vo­doban zahtjev poreznog ob­veznika, te ukoliko su ispunje­ni uvjeti na njegovoj strani: da prošlogodišnji primici nisu bili veći od 149.500 kn, da ob­vez­nik nije u sustavu PDV-a, da nema izdvojenih pogona izvan sjedišta i da se ne bavi ugosti­teljstvom ili trgovinom.

Kada ste, nakon svog zahtjeva, dobili rješenje da ste pauša­lno oporezovani porezom na dohodak, to će značiti da ne morate voditi knjigu primitaka i izdataka, kako bi se utvrdio dohodak kao razlika.

Ono što trebate voditi je knjiga prometa u koju kronološki dnevno uvodite svoj ukupni promet. Taj dio obično svi znaju voditi sami. Iz te knjige se po isteku godine iz­vode podaci u dokument  naziva “godišnje izvješće i ostvare­nim primicima”, koji predajete najkasnije do 15. siječnja u po­reznu upravu.

Postoje, međutim, i dokumenti i izvještaji koje takvi obrtnici najčešće ne znaju izraditi, pa ipak za njih angažiraju knjigovođe.

Ukoliko obrtnik sebi ispla­ćuje dnevnice, naknade drugih putnih troškova, naknade za tzv. loko vožnju, božićnice, regrese i slično, dužan je o tome izvijestiti na obrascu JOPPD najkasnije 15 dana od isteka mjeseca u kojem je bila takva isplata.

Netko će možda dati primjedbu da je nepotrebno ovako oporezovanome uopće raditi putne naloge. Ja se ne bih složila iz više razloga: prije svega, putni nalog ne služi samo u porezne svrhe, već je i vjerodostojni dokument o činjenici službenog putovanja, a u životu je moguć niz situacija kada je baš to potrebno, primjerice u slučaju nezgoda, ili još gore - ozljeda na radu. Osim toga, u slučaju da paušalno oporezovani tijekom godine premaši limit primitaka i stoga bude morao utvrditi svoj dohodak, to će moći učiniti samo ako ima vjerodostojne račune za svoje izdatke, a među njima su i putni troškovi.

I paušalno oporezovan ob­veznik može imati zaposleni­ke, pa je izvještaj o njihovim plaćama, obračunatim ili is­plaćenim, dužan podnositi na dan obračuna ili isplate, ta­kođer na JOPPD obrascu. Ako njima daje neoporezive isplate - postupa isto kao kad ih daje sebi osobno.

Ako obveznik stječe dobra ili usluge za potrebe svog obrta ili djelatnosti iz zemalja izvan EU, na njih treba obračunati i platiti PDV, u čemu mu je do­brodošla stručna pomoć. 

Ako isporučuje ili stječe u EU, tada je dužan biti u VIES bazi, te podnositi mjesečne iz­vještaje o isporukama i stjeca­njima i to isključivo putem ap­li­kacije E-porezna za koju mo­ra imati certifikat za korište­nje.
O VIES bazi pisano je više u ranijim tekstovima, i sve se primjenjuje i na paušalno opo­rezovane.

Također, forma računa koju je dužan pisati u slučaju da posluje sa poduzetnicima iz­van Hrvatske je drugačija od računa iz bloka ovjerenog na poreznoj upravi - kakve uobi­čajeno izdaje i kakvi se smatraju fiskaliziranima, u njegovom (njenom) slučaju, pa je potrebno obratiti pažnju.

Paušalno oporezivanje jeste velika prednost i olakšanje svi­ma kojima je dostupno. Odnos poreza i primitaka bude naj­češće prilično povoljniji nego u slučaju utvrđivanja dohotka, a također je iznos doprinosa za mirovinsko i zdravstveno niži nego onima koji vode poslovne knjige.

Naravno, oni sa izrazito niskim primicima ne moraju naći u svemu ovome neku ra­čunicu, isto kao ni oni koji pos­luju sa značajnim gubitkom.

Odluku je u svakom slučaju potrebno donijeti unaprijed, na osnovu pretpostavki, jer unatrag se ovakvo oporezivanje ne može zatražiti.

Sretno!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge