Nakon što je majka umrla, moja je sestra požurila podijeliti maminu imovinu u dogovorom sa mnom. Mama je bila vlasnica svega jer smo nakon očeve smrti sestra i ja pristale da sve ostane mami. Je li dogovor kojeg smo sestra i ja sastavile i uz prisutnost svjedoka potpisale važeći i bez ovjere javnog bilježnika? Mama nije ostavila oporuku.


U konkretnom slučaju primjenjuju se odredbe članka 210. i 226. stavak 3. Zakona o nasljeđivanju. Naime, prema odredbi članka 226. stavak 3. ZN-a, ako u ostavinskom postupku svi nasljednici i zapisovnici sporazumno predlože diobu i način diobe, sud će taj sporazum unijeti u Rješenje o nasljeđivanju. Međutim, važno je da takav sporazum bude zaključen u ostavinskom postupku, dakle, nakon što je ostavinski postupak pokrenut. Slijedom članka 210. ZN-a ostavinski postupak pokreće sud po službenoj dužnosti kada primi smrtovnicu ili izvadak iz matice umrlih odnosno s njima izjednačenu ispravu.

Ukoliko ste sporazum sa sestrom zaključili nakon što je sud pokrenuo ostavinski postupak, tada bi takav sporazum bio obvezujući, međutim, ukoliko je isti zaključen prije nego je sud po službenoj dužnosti pokrenuo ostavinski postupak, tada takav sporazum nije obvezujući. Predmetne odredbe na takav način protumačio je i Županijski sud u Dubrovniku u svojoj Presudi poslovni broj: Gž- 319/07 od 17. svibnja 2007. godine.