Kako provesti razvod i u Italiji i Hrvatskoj?

Nedavno sam se sporazumno razveo od supruge s kojom imam maloljetno dijete u Italiji. Ona ima talijansko državljanstvo, a dijete oba državljanstva. Zadnje dvije godine žive u Italiji. Zadnje naše zajedničko prebivalište prije razvoda bilo je na zagrebačkoj adresi. Brak je bio sklopljen u Italiji i naknadno upisan u RH. Uz rješenje talijanskog suda moja bivša supruga potpisala je i izjavu kod javnog bilježnika u RH da je suglasna sa svim navedenim u sporazumnom razvodu te da se neće žaliti do pravomoćnosti, no, ne uspijevam to provesti na hrvatskom sudu.
Ističemo kako su ovi savjeti samo informativne prirode, ograničeni načinom komunikacije, kao i prostorom koji nam je na raspolaganju za pružanje odgovora.
Neka od pitanja koja zaprimamo su posve konkretna, dok su druga općenita i paušalna, no i u jednom i u drugom slučaju nemoguće je u jednom odgovoru iscrpiti sve mogućnosti koje zakon i ostali propisi pružaju, osobito jer nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju kojom podnositelji pitanja raspolažu. Za konkretne savjete koji će utjecati na Vaše odluke, predlažemo da se obratite izravno odvjetniku po svom izboru, pravniku, nadležnoj instituciji, sindikalnom pravniku ili sl.
Neki od odgovora u ovoj rubrici dani su još prije nekoliko godina, stoga postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na izmjene zakona ili sudske prakse.
RI-TELEFAX d.o.o., Rijeka ne snosi posljedice za eventualne odluke korisnika koje bi slijedile iz upotrebe pravnih i drugih savjeta izloženih na burza.com.hr .
Izdvojeni članci
Postoje li neka pravila kod organiziranja rada radnika u jutarnjim i popodnevnim smjenama?
Ako je poslodavac organizirao smjenski rad (jutarnja i popodnevna, s mogućnošću međusmjene), treba li poštivati kontinuiranu izmjenu? Voditelj odjela prilikom određivanja rasporeda rada, a sve pod izgovorom potrebe posla, većini kolega određuje popodnevni rad. Raspored je potpuno nasumičan i bez ikakvog kontinuiteta ili logike.Tako pojedini zaposlenici (na istim radnim mjestima i s istim zaduženjima) rade s tjednom izmjenom ujutro i popodne, pojedini samo ujutro, a najveći broj njih radi po nekoliko tjedana popodne, minimalno dva pa čak do osam tjedana uzastopce, nakon čega im se “posreći” jutarnji tjedan, pa opet tako ispočetka.
Radio sam kod bosanskog poslodavca u Njemačkoj u razdoblju od 23. 5. 1992. do 30. 4. 1993., s prijavom u BiH. Međutim, poslodavac mi nije uručio ugovor o prekidu radnog odnosa niti je zatvorio staž u BiH. Tvrtka se raspala još dok sam boravio u Njemačkoj. Sada pokušavam ostvariti pravo na mirovinu u BiH, ali nadležna tijela ne žele nastaviti s obradom mog zahtjeva dok se to razdoblje ne „zatvori“ ili dok ne dostavim dokaze o zaposlenju. Takve dokaze, nažalost, nemam. Mogu li se odreći tog staža kako bih nastavio s procesom ostvarivanja mirovine? Kakva je praksa u Hrvatskoj?
Možemo li steći vlasništvo na temelju dosjelosti ako više od 68 godina koristimo zemljište?
Koristimo posjed više od 68 godina, a gradske vlasti su se, zbog atraktivnosti zemljišta, sada dosjetile da nam ga oduzmu. Na posjedu imamo kuću koju smo izgradili nakon osamostaljenja Hrvatske. Može li se pravno i pošteno steći pravo na posjed?