Koristimo posjed više od 68 godina, a gradske vlasti su se, zbog atraktivnosti zemljišta, sada dosjetile da nam ga oduzmu. Na posjedu imamo kuću koju smo izgradili nakon osamostaljenja Hrvatske. Može li se pravno i pošteno steći pravo na posjed?

Dosjelost je stjecanje prava vlasništva neke stvari neprekidnim samostalnim posjedovanjem te stvari kroz zakonom određeno vrijeme. Radi se o načinu stjecanja prava vlasništva na temelju zakona.

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima propisuje da se dosjelošću stječe vlasništvo stvari samostalnim posjedom te stvari ako taj posjed ima zakonom određenu kakvoću i neprekidno traje zakonom određeno vrijeme, a posjednik je sposoban biti vlasnikom te stvari (čl. 159. st. 1. ZV).

Posjednik je osoba koja ima faktičnu vlast glede neke stvari, a samostalni posjednik je onaj koji tu stvar posjeduje kao da je njezin vlasnik, tj. na takav način da ne priznaje ničiju višu posrednu vlast na stvari.

Što se tiče kakvoće posjeda, zahtijeva se:

  • zakonitost – ako posjednik ima pravni temelj za posjedovanje,

  • istinitost – ako nije pribavljen silom, potajno, prijevarom ili zlouporabom povjerenja,

  • poštenje – ako posjednik nije znao niti je imao razloga sumnjati da mu ne pripada pravo na posjed (poštenje se pretpostavlja).

Razlikuju se redovita i izvanredna dosjelost, a kako se vaše pitanje odnosi na stjecanje vlasništva dosjelošću na nekretninama, fokusiramo se na to.

  • Kod redovite dosjelosti, samostalni posjednik koji posjeduje nekretninu zakonito, istinito i pošteno, stječe vlasništvo protekom 10 godina neprekidnog posjeda.

  • Kod izvanredne dosjelosti, dovoljno je da je posjed pošten, pa se vlasništvo stječe protekom 20 godina neprekidnog samostalnog posjeda.

Vrijeme potrebno za dosjelost počinje teći od dana kada je posjednik stupio u samostalni posjed, a završava se istekom posljednjeg dana potrebnog razdoblja (čl. 160. st. 1. ZV). U to vrijeme može se uračunati i vrijeme posjeda prednika sadašnjeg posjednika, ako su i oni posjedovali u skladu sa zakonskim uvjetima (čl. 160. st. 2. ZV).

Ako se radi o posjedu stvari u vlasništvu Republike Hrvatske, županija, gradova i općina, kao i pravnih osoba koje ne ostvaruju dobit (npr. Crkva, dobrotvorne ustanove), tada je za dosjelost potrebno:

  • 20 godina zakonitog, istinitog i poštenog posjeda, ili

  • 40 godina poštenog posjeda.

U vašem slučaju, najbolje je da se obratite odvjetniku po vlastitom izboru, koji će na temelju svih relevantnih okolnosti procijeniti ispunjavate li uvjete za stjecanje vlasništva dosjelošću te u slučaju pozitivne ocjene, pokrenuti odgovarajući sudski postupak.