Nasljedna prava nepriznatog izvanbračnog djeteta nakon smrti oca
Ako nepriznati izvanbračni sin tek šest godina nakon smrti oca sazna za njegovu smrt, može li ostvariti ikakva prava?
Ako nepriznati izvanbračni sin tek šest godina nakon smrti oca sazna za njegovu smrt, može li ostvariti ikakva prava?
Prije godinu dana održana je ostavinska rasprava nakon smrti moga muža. No, među imovinom nije bila navedena obiteljska kuća jer još nismo imali građevinsku dozvolu. Kako smo je nedavno dobili, zakazana je nova rasprava. Budući da smo prošli put platili puni iznos naknade, koji iznos sada trebamo platiti, s obzirom da se radi o naknadno pronađenoj imovini?
Prije godinu dana umro mi je otac, a u travnju 2014. godine imali smo ostavinsku raspravu i primili rješenje o nasljeđivanju. Ako smo majka, sestra i ja naslijedile samo ono što piše u rješenju, je li moguće da se nakon nekog vremena javi ili pojavi neki dug ili čovjek kojem je otac bio dužan?
Nakon 39 godina saznala sam da mi je pokojni otac ostavio neko nasljedstvo, sjećam se samo da sam u to vrijeme dobila plavu omotnicu u kojoj je to i pisalo, međutim, kako su se moji roditelji razišli na nimalo lijep način, omotnicu je mama vratila u Općinu Labin. Pokojni otac ima još dvije kćerke koje su svoj dio dobile. Imam li i dalje pravo na svoj dio?
Zbog odredbe o nužnom djelu ostavštine ostajem bez jednog dobrog dijela nasljedstva i ostajem dužan razliku procjene sveukupne vrijednosti. Nije li to onda povreda prava na nasljeđe ostavljeno oporukom?
Koliko daleko seže krvno srodstvo za nasljeđivanje, odnosno kada prestaje krvno srodstvo pa općina u kojoj je preminuli stanovao postaje zakonski nasljednik?
Umrla mi je baka te još nije odrađena ostavinska rasprava. Baka je možda ostavila oporuku. Svjesna sam da ja i moja dva brata sad ništa ne nasljeđujemo jer mi je živa majka. Odnosi su narušeni te je komunikacija otežana, a htjela bih doznati je li baka što ostavila oporučno mojoj braći i meni. Kako mogu saznati kada je ostavinska rasprava ili čitanje oporuke?
Majka je bila zatražila podjelu bračne stečevine, iako je bila u braku. U sudskoj nagodbi stoji da se sporazumno utvrđuje da su suvlasnici majka u 1/3 a otac u 2/3 kuće u kojoj žive. Ostalu bračnu stečevinu nisu dijelili, jer im nije bilo bitno - namještaj, auto, vikendica. Tata je umro. Što sada s tom ostalom imovinom, kako se ona dijeli? Je li to sve tatino ili dijele pola-pola?
Živjela sam u izvanbračnoj zajednici od 1982. do 2002. godine. Bivši nevjenčani suprug je umro u ožujku 2014. godine. Zajedno smo gradili kuću i ulagali u nju. Budući da nismo imali djece i nismo bili u braku imam li ja kakvo pravo kod imovinske podjele? On ima majku i dvije sestre te jednog nećaka. Kakav dokaz mi treba da sam i ja ulagala u kuću i kako mogu ostvariti nasljedstvo? Mogu li svoj dio odmah dati svojoj nećakinji?
Kada mi je umrla majka bila sam u vrlo lošem psihičkom stanju. Prije ostavinske rasprave moj otac je predložio da se odreknem svog dijela u njegovu korist, a on će dati kuću na prodaju i meni isplatiti dio koji mi pripada. Nažalost, do prodaje nije došlo, već je treća strana ušla u kuću i sada nemam nikakva prava, niti mogu do mojih stvari koje se nalaze u kući. Mogu li sudskim putem tražiti isplatu onoga što mi pripada?