Zorana Mavričić-Korošec

Makora d.o.o.

Poduzetnik sam od 1994. godine, a knjigovodstveni servis Makora vodim već treće desetljeće. Kroz praksu imam kontakte s malim poduzetnicima raznih struka, jer svi oni trebaju knjigovodstvo. Istinski volim svoj posao, a od svega mi je najdraži osobni kontakt s malim poduzetnicima. Moj je stav da je svatko dužan svoje talente upotrijebiti na korist drugih, pa tako i sebe, te da svatko treba biti u mogućnosti sam držati uzde svog života u svojim rukama. Volim svakome pomoći da to postigne. Neprekidno se stručno usavršavam, jer propisi se stalno mijenjaju i traže od malog poduzetnika da uskladi svoje poslovanje s novim odredbama te da „brusi“ svoj najvažniji alat – samoga sebe! Od 2013. godine redovno pišem članke za Burzu te na raznim drugim web mjestima i časopisima namijenjenim poduzetnicima, te sam osmislila i vodila nekoliko radionica. Sve u svemu, moja osobna misija se ispunjava svaki dan, na čemu sam zahvalna! Ponosna sam majka poduzetnika u posve drugačijoj djelatnosti. Uvjerena sam da svatko od nas svojim doprinosom može utjecati na svijet u kojem živimo i koji ćemo ostaviti iza sebe. Male stvari čine velike razlike! Ako se slažete s mojim stavovima, dobro mi došli!


Članci autora
Rad preko ugovora o djelu za vrijeme stalnog zaposlenja
Rad preko ugovora o djelu za vrijeme stalnog zaposlenja

Ako je osoba zaposlena na ugovor o radu za stalno, a potpisala je ugovor o djelu (mali posao u slobodno vrijeme), koliki je limit zarade na ugovor o djelu, a da se ne prijeđe cifra za plaćanje veće stope poreza? Ide 25 % na normalnu plaću, a ako se prijeđe limit, onda se mora plaćati 33%? Ispravite me ako sam u krivu. Koja je razlika ako se iznos ugovora o djelu isplaćuje na tekući ili žiro račun?

Prisjetimo se osnova
Prisjetimo se osnova

Obrtnik se smatra zaposlenom osobom od početka rada obrta, iako postoji i mogućnost da osoba koja je negdje zaposlena paralelno ima i obrt. Osnivači poduzeća ne moraju u njemu biti zaposleni

Može li to na firmu?
Može li to na firmu?

Priznat je onaj rashod koji je nastao radi ostvarenja prihoda. Svi se rashodi moraju temeljiti na vjerodostojnoj dokumentaciji

Odgovori na zanimljiva pitanja
Odgovori na zanimljiva pitanja

Ni u kojem slučaju nije moguće za privatne režijske troškove obrtnika i njegove obitelji, ili zakupodavca, teretiti poduzetništvo

Raskoš neoporezivih isplata
Raskoš neoporezivih isplata

Ove godine - zahvaljujući promjenama propisa donesenim u rujnu - poduzetnici imaju znatno veće mogućnosti neoporezivih isplata

Kad se plaćaju obveze prema državi?
Kad se plaćaju obveze prema državi?

Obveza za PDV po bilo kojoj osnovi se plaća do kraja mjeseca, za prethodni. Međutim, sva izvješća se podnose do 20. datuma u mjesecu.

Primanje uplata na Paypal račun
Primanje uplata na Paypal račun

Početkom godine otvorila sam PayPal račun za firmu i 21.3. sam primila prvu uplatu. Račun je povezan s poslovnom VISA electron karticom Zagrebačke banke. Iznos koji sam primila i dalje stoji na PayPal-u i nije prebačen na karticu. Uskoro ćemo povezati Paypal sa našim webshopom, pa će uplate biti učestale (nadam se). Na koji način se knjiže i fakturiraju uplate koje primimo preko PayPala? Jesmo li obavezni uplate s Paypala prebaciti na devizni račun ili ta sredstva mogu biti na Paypalu i koristiti se za plaćanje usluga (npr. Facebook oglašavanje i sl.)?

Kako da nastavim iznajmljivati poslovne prostore u mirovini?
Kako da nastavim iznajmljivati poslovne prostore u mirovini?

Imao sam obrt za iznajmljivanje vlastitih poslovnih prostora. Poslovne prostore potpuno dovršene unio sam u obrt i bavio se djelatnošću 17 godina. Prostore sam potpuno amortizirao. S odlaskom u mirovinu želim zatvoriti obrt i kao umirovljenik nastaviti iznajmljivati predmetne prostore. Koje su moje porezne obaveze?

Najčešća pitanja o sjedištu poduzetništva
Najčešća pitanja o sjedištu poduzetništva

Poduzeće može poslovati u cijeloj državi i ne treba registrirati podružnice ili izdvojene pogone

Mogu li biti direktor dviju tvrtki – u Hrvatskoj i Njemačkoj?
Mogu li biti direktor dviju tvrtki – u Hrvatskoj i Njemačkoj?

Može li direktor firme ( j.d.o.o. ) otvoriti novu firmu u Njemačkoj uz postojeću u Hrvatskoj?Ako može, koja je procedura za doprinose? Da li sve ostaje u Hrvatskoj kao do sada ili ima nekih promjena? Ako se u Njemačkoj prijavi, je li nužno da se kod nas odjavi ili može biti direktor u dvije države?