01.11.2001.
Banke u vlasništvu stranaca
U prošlom smo broju Burze govorili o očekivanim preuzimanjima u našem bankarstvu. Spominjali smo prodaju Splitske banke od strane njezinog sadašnjeg vlasnika Unicredita, ali tek nakon što od države kupe još 25% dionica. Nakon toga uslijedilo bio preuzimanje ZABE od iste talijanske bankarske grupacije (upravo je to i razlog prodaje Splitske banke). Kao treći "igrač" u tim vlasničkim promjenama spominje se Bayeriche Landesbank, kao kupac Splitske banke, a sadašnji većinski vlasnik Riječke banke.
Pogledajmo malo što bi takve promjene značile u našem bankarstvu i kakav bi odnos snaga donijele. Prema sadašnjoj situaciji, Riječka banka drži oko 9% tržišnog udjela u hrvatskom bankarstvu, a Splitska oko 8%. Tako da bi u slučaju njihovog objedinjavanja pod istom vlasničkom kapom Bayeriche Landesbank kontrolirao oko jedne šestine bankarskog tržišta u Hrvatskoj.
S druge strane, BCI - Intessa grupa koja je vlasnik Privredne banke Zagreb kontrolirala bi oko 20% ili jednu petinu tržišta. Nemojmo zaboraviti da ona kontrolira i neke manje banke koje su u vlasništvu PBZ-a, poput Riadria banke iz Rijeke, Međimurske banke iz Čakovca,....
Treći veliki igrač u hrvatskoj bankarskoj priči je Unicredito, koji bi preko ZABE koju bi trebao preuzeti tada kontrolirao oko jedne trećine hrvatskog bankarstva. Naime, ZABA je većinski vlasnik i Varaždinske banke, pa se time postiže zavidan tržišni udio (da ne spominjeno Universal banku iz Sarajeva i ZABU BH iz Mostara kojima se ne utječe na udio u hrvatskom bankarstvu).
Dakle oko 70% bankarskog sektora na ovaj bi način bio pod kontrolom svega triju stranih bankarskih grupacija. Premda se još uvijek spominju i neke druge varijante poput belgijske grupacije KBC koja je navodno zainteresirana za ulazak u Splitsku banku. Budući da još ništa nije službeno potvrđeno iz BLB-a, niti ovu opciju sa KBC-om ne smijemo odbaciti, premda je vjerojatno ona prva izvjesnija.
KBC se inače javlja kao jedan od ozbiljnijih kupaca za slovensku Novu ljubljansku banku. U vezu s našom Splitskom bankom neki su ga špekulanti doveli preko relacije Triglav osiguranja koje surađuje s Novom ljubljanskom bankom, Riječkom i Splitskom bankom. Ova tri igrača naime sudjeluju zajedno u našoj mirovinskoj reformi kao suvlasnici jednog od mirovinskih društava. Da li cijela priča ima kakve osnove ili ne? U svakom slučaju, nakon privatizacije Dubrovačke i Croatia banke koja još predstoji, udio stranih vlasnika u našem bankarstvu bi se mogao popeti na otprilike 80% vlasništva bankarskog sektora Hrvatske.