Kvalitetna izolacija pasivne kuće građena od masivnih materijala omogućava  prirodnu  ventilaciju i klimatizaciju bez utroška dodatne energije


Moja obitelj i ja već nekoliko mjeseci živimo u vjerojatno prvoj pasivnoj višestambenoj kući u Hrvatskoj. Kuća je završena za stanovanje.Još nam preostaje završiti sistem provjetravanja s rekuperatorima povratne topline  i ugraditi toplotnu pumpu kako bi u potpunosti funkcionirala kao pasivna kuća.S obzirom da je to i testna i prezentacijska kuća, dobar  je test i u ovoj fazi, posebice u toplijem dijelu godine kad  instalacija koja nedostaje  još nije potrebna.

Od travnja do listopada imamo situaciju da su noći hladnije, a dnevne temperature, od kojih se želimo zaštititi, visoke.Za održavanje idealne temperature u stambenim prostorijama koristimo metodu koju su koristili i naši stari dok su živjeli u starim kamenim kućama s debelim zidovima od kamena vezanim vapnom.Razlika je u tome da kod pasivne kuće radi vanjske toplinske izolacije i kvalitetne stolarije postižemo znatno bolje efekte.Dakle, po noći otvaramo sve veće prozore, tako da se svi prostori dovoljno rashlade, ali bez stvaranja nepotrebnog propuha.Ujutro, prije odlaska na posao, ostavljamo poluotvorene samo manje prozore i one koji nisu na izravno na udaru sunca.

Kada se vratimo s posla, stan je vrlo ugodan za boravak. Ako nam manjka svježeg zraka, možemo dodatno otvoriti koji prozor,jer se unutarnja strana zidova do 19 sati  neće stići ugrijati.

Kvalitetna izolacija pasivne kuće građena od masivnih materijala omogućava  prirodnu  ventilaciju i klimatizaciju bez utroška dodatne energije.Da se ne pridržavamo ovih pravila ne bismo mogli uživati u  prirodnoj klimatizaciji,već bismo morali čekati da se projekt završi do kraja, svi uređaji stave u funkciju i zatvore svi otvori.

Ako živite u gradu gdje ima puno buke i ispušnih plinova,a želite uživati u prednostima pasivne kuće, onda ona mora biti 100% završena i zatvorena. Tada imate osiguran dotok svježeg zraka željene temperature i eliminirana je vanjska buka.