11.01.2001.
Burza u znaku banaka
Ukupno ostvareni promet na burzi u 2000. godini iznosio je 1.99 milijardi kuna. Najviše otpada na trgovanje obveznicama HZZO-a i to iznos od ukupno 460.78 milijuna kuna. Vrlo blizu tom iznosu je i Varaždinska banka sa ukupnim prometom od 445.97 milijuna kuna. Cijena se kretala od 75 kuna koliko je bila početkom godine do 305 po koliko je bila javna ponuda za preuzimanje. Porast cijene bio je preko 280 %. Vlasnika je promijenilo preko 1.7 milijuna dionica. Prilično je aktivno bilo i sa Zagrebačkom bankom. Ukupno ostvareni promet iznosio je oko 426.68 milijuna kuna, a porast cijene oko 59%. Vlasnika je promijenilo preko 322 tisuće dionica. Cijena se kretala između 940 koliko je je bila početkom godine do 1.620 koliko je bila najviša. Plivom je ostvaren promet od skoro 220 milijuna kuna uz 6% nižu zaključnu cijenu i kretanje cijene između 410-620 kuna. Slijedi Dalmatinska banka kojoj tek predstoji preuzimanje. Možemo zaključiti kako je prošla godina bila godina banaka. Preuzimanje Međimurske i Istarske banke išlo je mimo burze.
Podravka je vjerojatno, ako upitate bilo kojeg brokera najlikvidnija dionica na Burzi. Vjerojatno utrživija čak i od Plive i ZABE. Ukupni promet ovom dionicom iznosio je svega 93 milijuna kuna. To je prvenstveno posljednica relativno niske cijene(oko 50 % nominale), za razliku od Plive (500% nominale) ili ZABE(400%), a ne slabog trgovanja dionicama ovog prehrambenog koncerna.
Još je jedno preuzimanje premda ne iz bankarstva, obilježilo prošlu godinu na burzi. Riječ je o Plavoj laguni i javnoj ponudi koju je Lukšić dao malim dioničarima po 1.000 kuna za dionicu. Oni upućeniji znaju i da je prvobitni pokušaj preuzimanja trebao ići po upola nižoj cijeni. Udruživanjem malih dioničara oko nekoliko brokerskih kuća postignuta je daleko više cijena. Ukupni promet Lagunom je iznosio oko 21.25 milijuna kuna.
Kada smo već kod preuzimanja treba spomenuti i jedno neslavno. Riječ je o Riječkoj banci oko koje je bilo prilično navlačenja i sukoba. Cijela je priča na kraju završila na sudu(Trgovačkom, a indirektno i na Ustavnom). Kako su se u to vrijeme nizale razne špekulacije, tako se i na burzi kupovalo i prodavalo. Ukupni je promet 40.41 milijuna kuna, a porast cijene skoro 86 % na zaključnoj cijeni od 129.98 kuna. Najviša je bila oko 200-220 kuna. To predstavlja dvostruko veću zaradu od one koja se računa na bazi zaključnih cijena. Za neke je i ovaj neslavni primjer sigurno bio vrlo dobra prilika za zaradu.