02.03.2006.
Burzovni indeksi
Zadnjih se godina u medijima često spominje i piše o burzovnim indeksima, o tome da li rastu ili padaju, koji su trenutni razlozi za takvo njihovo ponašanje i kolike su te promjene. Isto tako, često se prognozira i njihovo buduće kretanje...
Međutim, kad bismo naspravili anketu, barem pola investitora ne bi znalo objasniti što je to uopće burzovni indeks, kako nastaje i što predstavlja, odnosno čemu služi...Dakle, pojednostavljeno rečeno, burzovni indeks je mjera tj odraz trenutnog stanja općeg tržišta kapitala, onog na koji se indeks odnosi. Primjerice, CROBEX je indeks Zagrebačke burze, a VIN indeks Varaždinske burze. Neke burze imaju po nekoliko indeksa, a isto tako ne mora indeks nužno biti vezan uz jednu burzu, već je bit u onome što mjeri tj od čega se sastoji. Naime, indeks sam po sebi predstavlja jednu brojku koja se izračunava unaprijed definiranim matematičkim algoritmom, a kojeg čini npr određeni broj dionica koje su reprezentativan uzorak tog tržišta o kojem je riječ. Ta brojka koju zovemo indeks, izračunava se na dnevnoj bazi i uvijek se uspoređuje sa prošlim vrijednostima i sa početnom vrijednošću koja se postavlja npr na vrijednost 1.000 bodova. Nakon tog, svaki dan se vrijednost izračunava i dobivaju se vrijednosti, npr 1.023 ili 994 ili sl, a onda usporedbom te vrijednosti s nekom prethodnom vrijednošću, dobiva se mjera kretanja općeg tržišta prema gore ili dolje u smislu trenda (obično se kaže da je tržište palo kad indeks bilježi vrijednost nižu nego npr dan ranije) i u smislu intenziteta (obično se kaže i koliko % je promjena indeksa iznosila). Postavlja se pitanje zašto je uopće važno pratiti kretanje burzovnih indeksa...Iz vrlo jednostavnog razloga - jer on mjeri opći trend kretanja tržišta kapitala, kad naraste do neke razine i trend se promijeni, a indeks padne za određeni postotak, obično i velika većina dionica s tog tržišta prati taj smjer kretanja, a time i Vaš portfelj. I ne samo to, nego sve malo špekulativnije dionice padnu 2-3 puta više od samog indeksa jer on ipak predstavlja uprosječenu vrijednost koju po definiranom matematičkom algoritmu čine upravo cijene dionica tog indeksa. Praćenjem indeksa, moguće je kvalitetnije odlučivati o vlastitim potezima na tržištu i kod kupnje i kod prodaje. Npr, nema baš puno efekta ako kupite dionice koje jako narastu, a zatim ih gledate kako padaju još brže, ako ih niste prodali. Od te investicije baš nema sreće, osim možda edukacije za idući put. Iskusni investitori obično kažu da je bolje izaći iz lifta na nekom od katova putem prema vrhu, nego čekati vrh, pa ostati u liftu koji strmoglavo juri dolje... Ovu lekciju obično na prilično bolan način investitori svladavaju nakon 2-3 godine investitorskog iskustva.
U svakom slučaju, indeksi su bitan instrument za praćenje tržišta i njegovih trendova, pa je stoga od izuzetnog značaja stalno motriti njihovo kretanje jer omogućuju bolji uvid u stvarno stanje općeg tržišta.