29.09.2005.
Da li netko preuzima Plivu?
Nedavno se u javnosti počelo špekulirati o daljnjoj sudbini naše najveće farmaceutske kompanije Plive... Započelo je neobjašnjivim rastom cijene dionica sa 360 kuna nakon objave polugodišnjih rezultata koji su bili iznimno loši, gori od očekivanih, na cijenu od 430 kuna za dionicu...
Nakon nekoliko dana se po tisku počelo pisati o mogućem preuzimanju koje je onda objasnilo nagli pojačani interes za kupnju Plivinih dionica. Međutim iz Plive su demantirali tu vijest kazavši da Pliva ne pregovara o mogućim spajanjima ili akvizicijama s indijskom kompanijom Wockhardt Ltd. ili bilo kojom trećom stranom, kako je to iznešeno u špekulacijama indijskog The Economic Timesa.
Iz Plive su ustvrdili i da trenutačno ne planiraju prodati svoje pridruženo društvo u Njemačkoj AWD.pharma (koje je u indijskim novinama također spomenuto kao potencijalna Wockhardtova meta), dodajući da u Njemačkoj namjeravaju zadržati prodaju i marketing.
Inače, prilikom objave polugodišnjih rezultata kompanije početkom rujna, predsjednik Uprave Željko Čović je na pitanje o preuzimanju, odgovorio da je u slučaju kompanije koja je na burzi to uvijek moguće, no da "...zasad nema takvih signala".
Još jedna od zanimljivosti, odnosi se na dionice Privredne banke Zagreb koja je održala nedavno izvanrednu skupštinu društva na kojoj je računovodstvenim potezom povećala zadržanu dobit za 75 milijuna kuna na ukupan iznos od 1,82 milijarde kuna. Banka je zadržanu dobit povećala smanjivši rezerviranja troškova za plaće i druga primanja za navedeni iznos.
No, ostaje nejasno što je ponukalo PBZ da poveća zadržanu dobit koja je i bez toga bila dosta visoka, ali ovakvi potezi se često rade kada se namjerava isplatiti što veća dividenda.
Osim toga, kako je jedan novinar rekao, moguće je da Uprava banke ima vezane bonuse uz visinu iznosa ostvarene ili zadržane dobiti, kao što je to slučaj u mnogim drugim bankama i kompanijama. Tim prije što sadašnjoj Upravi mandat ističe početkom veljače sljedeće godine.
Ne bi bilo čudno da vlasnici koji trenutno drže najveće udjele u PBZ-a (talijanska Intesa i EBRD) žele nagraditi Upravu banke za uspješno vođenje jer je, prema privremenim nerevidiranim podacima središnje banke, PBZ u prvih šest mjeseci uspjela ostvariti dobit prije oporezivanja od 425,5 milijuna kuna.
Nažalost, sve ovo su samo pretpostvake i teško je utvrditi koliko je u njima istine, tim prije što dionica PBZ-a ne kotira u prvoj burzovnoj kotaciji, koja u svojim kriterijima transparentnosti zahtijeva objavu i takvih podataka o primanjima članova uprave...