06.04.2000.
Deset zapovijedi
Naravno, naslov ovog članka nema nikakve veze sa Biblijom ili religijom. Ali budući da je prilično nezahvalno, kad je investiranje u pitanju, govoriti o pravilima i zakonitostima, jer se burza “u pravilu” ne ponaša po pravilima, ovaj je naslov izgledao dosta prikladno.
Budući da je autor ovih “zapovijedi” jedan američki investitor po imenu Edward F. Mrkvicka, jr. njegove ćemo izraze zbog nekih različitosti morati malo modificirati, a neke temeljitije razjasniti. Osim toga, zbog nedostatka prostora objavit ćemo ih u dva broja Burze.
1. Nikad ne trgujte sa više od 10% kapitala – što bi značilo da po jednoj transakciji, bilo kupuje, bilo prodaje, iznos u transakciji ne bi trebao biti veći od 10 % ukupne vrijednosti Vašeg portfelja. Na ovaj način se izbjegava sklonost mnogih investitora ka “overtradingu”. Mnogi naime često puta stvaraju gubitke jer su trebali još čekati sa kupnjom ili propuštaju velike profite jer prerano prodaju. Razlog je nestrpljenje i mišljenje kako veći broj transakcija jamči i više profite. Krivo, najčešće je upravo suprotno.
2. Diversificirajte – imajte u portfelju barem pet do deset dionica, naravno broj dionica i stupanj diversifikacije ovise u velikoj mjeri i o veličini portfelja, odnosno kapitalu kojim raspolažete.
3. Upotrebljavajte STOP naloge u nekakvoj formi – prvo treba reći što su to STOP nalozi. Naime, na razvijenim burzama, ovakva se vrsta naloga koristi u praksi dosta često i vrlo je praktična. Nažalost, kod nas još ne postoji. Pretpostavimo kako ste kupili dionice A po cijeni do 200 kuna. Odredite se koliko ste spremni izgubiti na toj investiciji, odnosno koliki gubitak možete podnijeti jer nitko ne investira radi gubitka. Pretpostavimo da je to 10%. Na cijenu od 200 kuna to znači 20 kuna. Otvaranje STOP naloga tada bi se vršilo po cijeni od 180 kuna za dionicu. Dakle, tim nalogom se osiguravate za slučaj da cijena padne ispod 180 kuna. Naime, čim cijena padne do 180 kuna Vaš se nalog automatski aktivira i prodaje, a vi ste spriječili daljnju mogućnost gubitaka. Naravno, uvijek postoji rizik da cijena poslije podne do 178 i skoči na 250, ali taj rizik nije moguće izbjeći. Osim toga Vaš stupanj tolerancije rizika može biti i veći, npr. 20% ili čak i više. Netko će onda reći pa što će mi onda STOP nalog. Razlog je taj što se naša psiha vrlo često voli poigrati s nama, a da toga i nismo svjesni. Veliki broj ljudi na cijeni od 180 kuna ne bi prodao dionice smatrajući kako je sad u minusu i treba čekati oporavak cijene. Ponekad je to u redu, ali u većini slučajeva se tako samo povećavaju gubici, a osim toga ako cijena krene opet uzlazno, npr. po 190 kuna opet možete kupiti i to je jeftinije od Vaše prve kupnje po 200 kuna. Budući da kod nas ovi nalozi nisu u upotrebi, morat ćete više poraditi na samodisciplini (ili stezi, kako se to po novom kaže).
4. Trgujte samo aktivnim dionicama – kada kažemo aktivnim dionicama, onda to znači prije svega likvidnim, utrživim, dakle onima kojima se trguje svakodnevno na burzi i koje se uvijek mogu kupiti i prodati. Ulaganje u nelikvidne dionice može izgledati poput “upadanja u živi pijesak”. Dakle koliko god da se “koprcate” nikako da se iz toga izvučete.