21.04.2005.
Dokapitalizacija za gradnju brodova
Na redovnoj sjednici Glavne skupštine dioničara pulskog brodara Uljanik - Plovidbe, koja je sazvana za 30. svibnja, odlučivat će se i o povećanju temeljnog kapitala.
Nedavno je, naime, Nadzorni odbor dioničarima predložio da izglasaju odluku i o povećanju temljenog kapitala privatnom emisijom.
Izdanja privatnom emisijom podrazumijevaju da je riječ o izdavanju vrijednosnih papira u kojem mogu sudjelovati samo određeni krug ulagača, uglavnom unaprijed poznatih, koji obično ispunjavaju određene kriterije, u ovom slučaju da su već postojeći dioničari koji su u knjigu dionica bili upisani do 15. travnja.
Ako se na Glavnoj skupštini ova odluka prihvati, svaki dioničar koji to zatraži imat će pravo upisati onu količinu dionica koja odgovara njegom udjelu u temeljnom kapitalu kompanije, a dodatne dionice preko tog postotka, biti će moguće upisati ukoliko to pravo propuste neki dioničari, pa se pojavi određena količina slobodnih dionica u novoj emisiji.
Ovom odlukom, kapital Uljanik - Plovidbe povećao bi se s 49,1 milijuna na 75 milijuna kuna. Tako dobiveni novac bi se investirao u gradnju novih brodova.
Uljanik plovidba ima 4.478 dioničara, fizičkih osoba, od kojih nijedna nema više od 5% udjela. Uljanik plovidba ima isto tako i daleko najbolje pokazatelje poslovanja od naših 5 najpoznatijih brodarskih tvrtki(Tankerska, Atlantska, Lošinjska, Jadroplov...), iako ne treba zanemariti činjenicu da znatan dio prihoda potječe od državnih subvencija za brodove koji se grade u hrvatskim brodogradilištima za domaćeg brodara (10% vrijednosti broda koji se gradi). Naime, Uljanik plovidba je naručila tri tankera od 47.000 t (jedan je većisporučen, ostali se grade).
Kompanija je prošle godine ostvarila prihod od 31,3 milijuna kuna i neto dobit od 26,1 milijun kuna. Na Glavnoj skupštini dioničarima će se predložiti da se neto dobit od 21,2 milijuna kuna rasporedi tako da se 17,84 milijuna kuna prebaci u zadržanu dobit, 3,2 milijuna kuna rasporedi na ime dividende dioničarima, a 170 tisuća kuna radnicima društva.
Postojeći dioničari će nove dionice moći kupiti po nominalnoj cijeni od 400 kuna. Ono što je zanimljivo jest činjenica da je cijena sadašnjih dionica oko 4 puta veća, trenutno oko 1.500 kuna po dionici. Ali ne treba zaboraviti da će se rezerve i zadržana dobit iznad nominale sadašnjih dionica razrijediti i na novu količinu dionica, što će za cca 20-25 % sniziti i knjigovodstvenu vrijednost dionica. Koliko bi to moglo utjecati na tržišnu cijenu dionica nakon nove emisije, teško je sada reći.
Ipak, prije bi se mogao očekivati pad cijene dionica,obzirom na promjene u strukturi kapitala nego rast. Naravno, pri tome ne mislim na nekakve velike padove jer nije riječ o potezu koji je loš za samu kompaniju, nego o utjecaju nove količine dionica na knjigovodstvenu vrijednost tvrtke.