Energetski certifikat mora imati svaka nova zgrada, te postojeća zgrada koja se prodaje, iznajmljuje ili daje na leasing, osim zgrada koje su prema Pravilniku izuzete od obveze energetskog certificiranja


Energetski certifikat je jaki marketinški instrument  kojim se promovira energetska učinkovitost i niskoenergetska gradnja te postizanje višeg komfora života i boravka u zgradama.Time zgrade dobivaju  transparentne podatke o potrošnji energije.Energetska učinkovitost prepoznaje se kao znak kvalitete, potiču se ulaganja u nove inovativne koncepte i tehnologije, potiče se korištenje alternativnih sustava za opskrbu energijom u zgradama, razvija se tržište novih niskoenergetskih zgrada i modernizira sektor postojećih zgrada, te se doprinosi ukupnom smanjenju potrošnje energije i zaštiti okoliša. (NN113/08)

Energetski certifikat mora imati svaka nova zgrada, te postojeća zgrada koja se prodaje, iznajmljuje ili daje na leasing, osim zgrada koje su prema Pravilniku o energetskom certificiranju zgrada (NN113/08) izuzete od obveze energetskog certificiranja (zgrade s površinom manjom od 50 m2, privremeni i sakralni objekti).

Vrste zgrada za koje se izdaje (međusobno usporedivi) energetski certifikat određene su prema pretežitoj namjeni korištenja i dijele se na: 
1. Stambene zgrade (obiteljske kuće, stanovi, višestambene zgrade)
2. Nestambene zgrade (uredi, poslovni prostori, škole i sl.)

Energetski certifikat zgrade uključuje određivanje energetskog razreda zgrade prema njezinim energetskim svojstvima određenim na osnovu izračunate potrebne godišnje specifične toplinske energije za grijanje za referentne klimatske podatke i omogućuje usporedbu zgrada u odnosu na njihova energetska svojstva, učinkovitost njihovih energetskih sustava, te kvalitetu i svojstava ovojnice zgrade.

Energetski certifikat zgrade sadrži opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, podatke o osobi koja je izdala energetski certifikat, podatke o termotehničkim sustavima, klimatske podatke, podatke o potrebnoj energiji i referentne vrijednosti, objašnjenja tehničkih pojmova, opis primijenjenih propisa i normi, te preporuke za ekonomski povoljno poboljšanje energetskih svojstava zgrade.

Što se od svega toga provodi u Hrvatskoj?

Za sve građevine za koje je izdana pravovaljana građevinska dozvola nakon 31.03.2010., u fazi dobivanja uporabne dozvole treba priložiti i energetski certifikat. Za ostale građevine pravilnik će se primjenjivati najdalje s ulaskom Hrvatske u EU.
Preporučujem vlasnicima koji će svoje nekretnine prodavati ili iznajmljivati da obave postupak certificiranja na vrijeme. Za sada u Hrvatskoj ima oko 300 ovlaštenih certifikatora.