12.02.2004.
Fond za privatizaciju ostaje?
HFP je preživio zadnju sjednicu Vlade unatoč najavama kako će upravo tu biti obznanjena nova privatizacijska politika aktualne vlasti, a Fond ukinut, kako smo prošli put u Burzi i pisali...
Od svega najavljivanog tek je razriješen bivši Upravni odbor, kojemu je predsjedao Ljubo Jurčić, a imenovan novi na čelu kojega je potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo Andrija Hebrang.
Fond će, očigledno, opstati još najmanje mjesec-dva, a lako je moguće i dulje jer kroz proceduru Hrvatskog sabora treba ukinuti nekoliko zakona koji HFP-u određuju sadašnji djelokrug rada te donijeti nove kako bi Vlada mogla legitimno privatizaciju uzeti u svoju izravnu nadležnost..
Prema posljednjoj inventuri Fonda, izrađenoj neposredno uoči parlamentarnih izbora, u državnom portfelju za prodaju su ostale još 1132 tvrtke, čiji temeljni kapital doseže 65,58 milijardi kuna, a vlasnički udjel Vlade iznosi 22,88 milijardi kuna. U 823 društva Vlada drži do 24,99 posto dionica, u 144 raspolaže s udjelima 25-49,99 posto, u 135 vlasnik je između 50 i 100 posto dionica dok je u samo 30 subjekata država isključivi vlasnik. Kakav je vlasnik država, najbolje govori i stanje u najvećem broju tih tvrtki. Čast izuzecima, ali oni samo potvrđuju pravilo.
Druga novina tiče se proizvođača kablova Elke d.d. Dioničari Elke su na skupštini odobrili povećanje kapitala tvrtke Elka kabeli d.o.o. na 394,4 milijuna kuna, čime su stvoreni uvjeti za početak prodaje te tvrtke putem međunarodnog natječaja, priopćeno je iz Elke. Ova tvrtka kćer služi da se osnovni biznis, a to je proizvodnja kablova locira u jednu tvrtku koja se prodaje (slično se odvija i u TDR-a tj. Adris grupi) Ovakvu prodaju preporučila je savjetnička kuća CAIB koju je Elka angažirala krajem prošle godine kada se između managementa Elke i konkurentske tvrtke Eurocable zahuktala 'borba' za preuzimanje matičnog poslovanja Elke.
Na prodaju će biti ponuđen stopostotni udjel u Elka kabelima, a CAIB će kontakte sa zainteresiranim investitorima započeti ovaj tjedan. Svakom potencijalnom investitoru koji uplati depozit i potpiše Ugovor o povjerljivosti omogućit će se trodnevni due diligence, a nakon toga će svi biti pozvani da do kraja travnja podnesu konačne obvezujuće ponude.
Završetak cijelog procesa očekuje su u svibnju, nakon Skupštine Elke na kojoj će dioničari donijeti odluku o prodaji kćerinske tvrtke najboljem ponuđaču.
Osim utjecaja na cijenu dionica Elke u slučaju pozitivnog ili negativnog tijeka događaja, treba pozorno motriti i cijenu dionica tvrtke Proficio, koja je većinski vlasnik Elke jer će ona imati i najveći utjecaj na cijelu priču.
Uoči objave godišnjih rezultata poslovanja Plive promet ovom dionicom dosegao je prošloga tjedna čak 18,55 milijuna kuna, što je blizu trećine ukupnog redovnog prometa na Zagrebačkoj burzi, koji je iznosio 60,84 milijuna kuna.
Iako je tijekom tjedna bilo transakcija i po 508 kuna za dionicu, zadnja cijena je 490 kuna što je 0,6 posto manje nego tjedan prije. Međutim, ono što je zanimljivo je da je Pliva objavila da je prodala svoju tvrtku Pliva Pharma Nordic društvu United Nordic Pharma iz Danske, koje je povezano društvo kompanije Pharmaco HF s Islanda. Spomenutu tvrtku Pliva je kupila prije dvije godine pod imenom 2K Pharmaceuticals za 4,1 milijun eura, ali nije objavljeno pošto ju je sada prodala.