08.09.2005.
Fondovi u Hrvatskoj
Jeste li razmišljali o tome koliko u našoj zemlji ima investicijskih fondova? Niti ja nisam znao napamet točan broj, ali tridesetak ih je bilo prije možda godinu dana... Danas, pošto sam si dao truda provjeriti, ima u RH 45 otvorenih investicijskih fondova i 5 ZIF-ova tj. zatvorenih investicijskih fondova, dakle broj se drastično povećao... Da stvar bude bolja, s fondovske scene nestalo je 5 ZIF-ova koji su iz PIF-ova nastalih u kuponskoj privatizaciji, transformirani u zatvorene fondove, a zatim u holding društva. Ovakva zbivanja nisu neobična jer su na taj način, financijske grupacije koje su ušle u posao s PIF-ovima na taj način riješile problem limita u strukturi portfelja. Naime, ograničenje na 10 % u vlasništvu nekog izdavatelja ne pruža prostor za kontrolu nad nekim društom, a svi su PIF-ovi imali ambicija kupovati čitave tvrtke i na taj su način izašli iz onog što zovemo institucionalni portfeljni ulagači što investicijski fondovi po svojoj prirodi i jesu i postali strateški ulagači što fondovi, bar ne klasični ZIF-ovi ne mogu i ne smiju biti.
Isto tako, u zadnjih 2-3 godine gotovo se udvostručio i broj društava za upravljanje što ukazuje kako postoji sve veći broj osoba, poduzetnika, te banaka koje su prepoznale kako je asset management posao s perspektivom...
Brojke koje govore o veličini kapitala investiranog u otvorene fondove još više pokazuje kako je riječ o brzorastućoj industriji koja sve više postaje respektabilan, ozbiljan biznis. Trenutno je ukupna vrijednost neto imovine otvorenih fondova oko 7 milijardi kuna...
Ono što je zanimljivo, kad pogledamo trendove u toj branši zadnjih godina jest da nema gotovo uopće zatvorenih fondova. Osim državnog Kapitalnog fonda koji ipak ima poseban status, ZIF-a Velebit koji će biti likvidiran, Terra Firme koja je nekretninski fond, jedina dva ZIF-a su Breza Invest i Slavonski ZIF.
Prvi je u punom smislu riječi ZIF, nastao javnim prikupljanjem kapitala, enisijom dionica kroz IPO, na tržištu kapitala i ima sva obilježja pravog fonda osim veličine kapitala koja je vrlo mala, temeljni kapital je svega 5.600.000 kuna tj NAV se kreće oko 7.5 milijuna kuna. Ono što bi trebalo uskoro uslijediti je dokapitalizacija od 45 milijuna kuna, opet kroz IPO, što će značajno promijeniti stanje. Slavonski ZIF je nastao u kuponskoj privatizaciji i struktura njegovog portfelja, kao i njegov nastanak isto tako nisu onakvi kakvima bi zamišljali nastanak ZIF već uz brojne specifičnosti ovog našeg podneblja.
MOJ SAVJET: Držite dionice Tesle