Prošli smo tjedan objasnili na koji način se može iračunati i utvrditi koliko je profitabilno neko ulaganje na bazi prijašnje (kupovne) i sadašnje ili tržišne vrijednosti.
Nedostatak takvog izračuna je u tome što ne uzima u obzir vrijeme. Ako ste recimo neke dionice kupili i držali ih 3 godine tada se zarada računa na malo složeniji način. Ako Vam matematika nije jača strana, osobito računanje sa eksponentima, tada bi bilo prikladno da si nabavite kalkulator koji ima takve mogućnosti. Danas više takvi zaista nisu skupi. Kao što sam i pretprošli puta naglasio, ako ste bliski sa računalima i koristite se Microsoft Excel-om još bolje. On će Vam omogućiti sve što Vam treba za računanje.
Pomoću dolje navedene formule izračunava se povrat od ulaganja na godišnjoj razini bez obzira koliko dugo je ulaganje trajalo. Na taj se način dobivaju međusobno usporedivi rezultati jer su svi svedeni na godišnju razinu profitabilnosti. Pri tome možemo razmatrati dvije varijante. U prvoj ulaganje traje kraće od godinu dana, npr. 5 mjeseci, dok je u drugoj varijanti duže, npr. 3 godine. Izraz po kojem se takav povrat računa je slijedeći
gdje je
UP - ukupni povrat
TC - tržišna cijena
KC - kupovna cijena
V - vrijeme izraženo u godinama
Pretpostavimo da ste uložili 15.000 DEM i nakon 5 mjeseci zaradili 12 %, te prodali portfelj za 16.800 DEM. Kolika je godišnja zarada ili koliko biste zaradili da ste čekali cijenu godinu uz 12 % zarade?
UP = ( |
16.800 15.000 |
) |
1 0.4167 |
-1 |
Pretpostavljam da se pitate što je onih 0.4167? Budući da je ulaganje trajalo 5 mjeseci, a da se umjesto oznake V upisuje vrijeme u godinama, 5 mjeseci je trebalo preračunati u godine. Dakle
Kada se sve ovo izračuna, kao rezlultat dobijemo 0.3125 ili 31.25 % zarade godišnje.
Dakle, 12%-tna zarada u roku od 5 mjeseci, na godišnjoj razini iznosi 31.25 %.
Idući puta vidjet ćemo kako to izgleda kada je ulaganje duže od 1 godine.