U prethodnom broju smo pisali općenito o investicijskim fondovima, o tome što predstavljaju i kako se dijele prema formalno-pravnim značajkama…Kad govorimo o podjeli fondova, onda osim po formalno-pravnom kriteriju na otvorene i zatvorene, dijeliti ih možemo po nekim drugim kriterijima, od kojih je jedan i prema startegiji ulaganja koju su deklarirali u svojem prospektu, odnosno prema načinu ulaganja imovine iz portfelja… Dakle, svaki investicijski fond putem svojeg osnivačkog akta koji se zove prospekt, obraća se investicijskoj javnosti i nudi svoje udjele ili dionice, ovisno da li je riječ o otvorenom ili zatvorenom fondu… u tom se prospektu između ostalog definira i politika investiranja kapitala koji čini portfelj fonda i prema tom kriteriju investicijski se fondovi obično dijele u 4 osnove kategorije:
1. Equity ili dionički fondovi 2. Bond ili obveznički fondovi 3. Money market ili cash ili novčani fondovi 4. Balanced ili uravnoteženi ili mješoviti fondovi
Najrizičniji s jedne strane, ali i s najvećim očekivanim prinosom su prvi, dakle dionički fondovi, upravo radi toga što pretežno svoju imovinu investiraju u dionice kao najvolatilniji, al i potencijalno najisplativiji financijski instrument…Njihovi prinosi na godišnjoj razini u RH danas sežu čak i do 30-40 % godišnje ako je godina dobra, čak i preko toga…Obveznički fondovi su daleko manje rizični jer su i same obveznice koji čine najveći dio ulaganja ove vrste fondova, daleko stabilnije i manje volatilni od dionicva, ali onda je i prinos sukaldnan toj razini rizika ii u RH se kreće od 4-7 % na godišnjoj razini.Najsigurniji su novčani fondovi kojima je pretežiti dio portfelja uložen u instrumente novčanog tržišta i kratkoročne vrijednosne papire s rokom dospijeća do godinu dana.Kategorija koja predstavlja nekakvu hibridnu vrstu su mješoviti fondovi koji su uglavnom kombinacija dioničkih i obvezničkih, pa se sukladnom tome ponašaju i u smislu ulaganja, ali i rizika i prinosa.Postoje i drugi kriteriji klasifikacije fondova, kao npr prema ciljevima ulaganja, pa onda govorimo o tzv. growth ili o tzv. income fondovima ovisno o tome da li im je primarni cilj prihod od dividende i kamata ili im je na prvom mjestu kapitalni dobitak od razlike u kupoprodajnim cijenama papira kojima trguju. Isto tako se dijele i prema načinu prodaje svojih udjela na one s provizijom i one bez provizije tj. na load i no-load fondove odnosno na fondove koji naplaćuju i one koji ne naplaćuju ulaznu ili eventualno izlaznu naknadu. Onda ako je riječ o load fondovima, razlikujemo front load ili one s ulaznom i back load ili one s izlaznom naknadom. Naravno postoji još čitav niz mogućih podjela, ali predug bi ovaj tekst onda morao biti, a ovim smo ipak obuhvatili sve osnovne i najbitnije značajke po vrstama fondova.