10.03.2005.
Jadroplov
Većina investitora baš i ne zna previše o Jadroplovu, splitskoj brodarskoj kompaniji koja je sa još nekoliko sličnih postala jedna od likvidnijih, a po strelovitom skoku tržišne cijene i prepoznatljivijih dionica na hrvatskom tržištu kapitala.
Tijekom prosinca prošle godine na Varaždinskoj i Zagrebačkoj burzi započeo je buran rast cijena i povećanje obujma trgovanja dionicama Jadroplova. Cijena je porasla prvo na 380 kuna, a nakon kraće stabilizacije je nastavila rasti i u ovoj godini pa je sredinom siječnja 2005. dosegla 450, potom čak i 500 kuna. Međutim ubrzo se vratila ispod 400 kuna po dionici.
Predsjednik Uprave Stjepan Papić je porast cijene dionica "Jadroplova" objasnio posljedicom "najavljene prodaje od strane HFP-a, i to po cijeni znatno višoj od nominalne vrijednosti dionica od 360 kuna", što se uz povećanje vozarina na svjetskom pomorskom tržištu drži glavnim razlogom velikog skoka vrijednosti dionica. Međutim, kako se bližio kraj veljače počele su špekulacije o odgodi najavljenog natječaja za prodaju državnog udjela, pa je s hlađenjem tržišta općenito, i cijena dionica Jadroplova klizila prema razini od 300 kuna.
Budući da je Upravni odbor Hrvatskog fonda za privatizaciju odlučio objaviti natječaj za prodaju 65,49 posto državnog udjela u splitskom brodaru Jadroplovu, kako je prije nekoliko dana obznanjeno u tisku, po cijeni od 216 kuna po dionici odnosno 60 posto nominale, cijena se spustila još nekoliko kuna ispod, u zadnjih tjedan-dva već ustaljene cijene od 290 kuna. Dakle, ukupna početna cijena bila bi nešto iznad 231,52 milijuna kuna, a natječaj će biti objavljen što je prije moguće.
Dionica Jadroplova je cjenovnu razinu od 216 kuna na Zagrebačkoj burzi probila još sredinom prosinca prošle godine. Jedan od momenata o kojem treba razmislliti u ovom trenutku je i to da je 216 kuna početna cijena po kojoj se planira objaviti prodaja dionica Jadroplova, ali da se kupoprodaja može dogovoriti i po znatno većoj cijeni... Naravno,može, ali i ne mora. Ovisi o ako puno faktora, međutim ipak je u pitanju skoro dvotrećinsko vlasništvo dakle, nekakva premija mora biti ukalkulirana u cijenu kad se dobiva i kontrola na tvrtkom...
Budući da nakon najave prodaje po početnoj cijeni od 216 kuna nije došlo do jačeg pada cijena, očigledano da i drugi investitori računaju da će sama kupoprodaja ipak ići po većoj cijeni od 216 kuna...