Država, koja ima oko 44,83% dionica, u slučaju da malo više od trećine od 8 % malih dioničara prihvati ponudu, ostaje kao manjinski dioničar dok MOL postaje većinski vlasnik kompanije


Iznenađenje tjedna za sve one koji prate tržište kapitala, a i mnoge druge, čak i Vladu RH, svakako je obznanjena namjera MOL-a da kroz javnu ponudu krene u otkup dionica Ine.

MOL, koji trenutno ima 47,16 posto dionica Ine, na konferenciji za novinare izvijestio je o svojoj ponudi za otkup dionica od malih dioničara po cijeni od 2.800 kuna po dionici.

Ponuda MOL-a odnosi se na 800.910 dionica ili 8,009 posto dionica Ine koje imaju institucionalni i privatni investitori.
Država, koja ima oko 44,83% dionica, u slučaju da malo više od trećine od onih 8% malih dioničara prihvati ponudu, ostaje kao manjinski dioničar dok MOL postaje većinski vlasnik kompanije.

Budući da je ova ponuda došla prilično nenajavljeno, država, odnosno Vlada nije niti najmanje sretna radi toga i ovaj tjedan se očekuje nekakva njihova reakcija.

Što se tiče malih dioničara, njima u prilog ide ovakav tijek zbivanja jer za svoje dionice na burzi donedavno nisu mogli dobiti više od 1.700 kuna, dok je ovo daleko više.

Naravno da se u ovakvim situacijama javljaju između ostalog i kritičari koji, u ovom slučaju, strahuju od toga da bi MOL, kad u Ini stekne većinski udio, tu tvrtku mogao prodati nekom trećem.

Pažnja domaće gospodarske, a pogotovo burzovne  javnosti, po najavi Molove ponude, odmah se usmjerila na Zagrebačku burzu, odnosno na kretanje dionice Ine. No, tu je inicijativu preuzela HANFA, koja je u petak privremeno obustavila trgovanje najavivši kako će obustava trgovanja trajati do trenutka kada javnost bude točno i ispravno obaviještena o okolnostima ponude mađarske naftne kompanije MOL, što će utvrditi HANFA i o tome odmah obavijestiti Zagrebačku burzu.

Predsjednik Uprave Hanfe Ante Samodol u petak navečer u Dnevniku HTV-a izjavio je da Vlada može objaviti protuponudu najavljenoj Molovoj ponudi malim dioničarima Ine za otkup dionica. U tom slučaju bi također morala deponirati 2,2 milijarde kuna, rekao je, izrazivši sumnju da će Vlada to učiniti "s obzirom na proračunske zalihe koje iznose 300 milijuna kuna".

Premda se nije trgovalo dionicama Ine, na Zagrebačkoj burzi indeksi su odmah porasli više od jedan posto zahvaljujući pozitivnim vijestima. Vrijednost Crobexa porasla je za 1,74 posto, a Crobex10 za 1,53 posto. Daljnji tijek zbivanja ovisi o detaljima ponude i reakciji malih dioničara na ponudu.