31.01.2008.
Kod gubitaka je potrebna hladna glava
Koliko god to izgledalo logično i koliko god se u praksi ponavljalo i dokazivalo, i koliko god tog bili svjesni, uvijek me ponovno zaprepasti broj slučajeva ogromnih gubitaka koje ljudi pretrpe na burzi radi toga što nisu u stanju priznati sebi kako su pogriješili...
Svima nama koji se bavimo investiranjem na tržištima kapitala, događalo se da kupimo dionice za koje smo naravno uvjereni kako su odličan izbor i kako ćemo na njima zaraditi (jer inače ih ne bismo niti kupovali), a onda stvari krenu naopako, cijena nizbrdo, bespomoćno gledate kako se iz sata u sat topi vaš portfelj, a trend nikako da se okrene...U takvim je trenucima, više nego ikada potrebna hladna glava, što manje panike i emocija, a najviše od svega disciplinirana odluka koju ćete primjenjivati u kriznim situacijama pod svaku cijenu!
Ovo se prvenstveno odnosi na jednu vrlo korisnu naviku ili još bolje sustav trgovanja kojim ćete limitirati svoje gubitke na određeni postotak, obično je to 8-10%, ovisno o osobnim preferencijama... Ovakav se sustav koristi radi jedne jednostavne činjenice, a to je da je teško zamisliti investitora koji bi cijelo vrijeme bio u pravu, pa što se ranije pripremite za situacije kad ćete biti u krivu - tim bolje.
Kad god kupimo dionice, činimo to jer vjerujemo u zaradu, a kad treba prodati dionice i umjesto zarade pretrpjeti gubitak, obično investitori odbijajući priznati da su pogriješili, čekaju i nadaju se oporavku, obično trpeći sve veće gubitke. Da stvar bude još gora, ako nekad i odluče prodati i presjeći gubitke, cijena se nakon toga obično u barem trećini ili pola slučajeva oporavi i time još više obeshrabri tog ulagača da se idući put odluči na istu strategiju jer smatra kako ta strategiju ne valja. A način na koji razmišljate o gubicima jest ključan u cijeloj priči...
Obično volim ljudima dati primjer police osiguranja od požara za stan ili kuću...Ako ste platili tu policu i kuća Vam nije izgorjela jeste li bili ljuti radi toga? Hoćete li odustati od police iduće godine jer se polica nije "isplatila" novca koji ste za nju dali ove godine ? Zašto ste uopće kupili tu policu? Jer ste znali da će Vam kuća izgorjeti?
Ne, naprotiv, nadali ste se i vjerovali upravo suprotnom, a polica je cijena za slučaj da se ipak nešto dogodi... Ista je stvar i sa prodajom na 10 % gubitka, kupili ste dionice vjerujući u zaradu i to se nije dogodilo, krenulo je u minus i da biste se osigurali od većeg gubitka, riskirate propustiti eventualni oporavak cijene kako biste spriječili veći gubitak od 10 %.
Naravno, pisati o tome u novinskom članku, puno je jednostavnije od stvarnih situacija, ali imao sam tu sreću ili nesreću da isprobam puno puta i jednu i drugu stranu medalje i znam jako dobro o čemu se radi i kakav je to osjećaj...Ali samodisciplina je jedini način da sačuvate hladnu glavu kad Vam najviše treba, kako biste sačuvali vlastiti kapital.