01.09.2005.
Koliko je rizično?
Većina investitora početnika sa određenom dozom straha ili blaže rečeno zabrinutosti pristupa svojim prvim ulaganjima na tržištu kapitala i često se (a još češće mene) pitaju koliko je nešto rizično za ulaganje... Nažalost, nitko ne može znati (premda ima i takvih koji to navodno mogu ili bar tvrde tako) što će se zbiti sutra ili za pola godine. Teško odgovoriti precizno na takva pitanja o mjeri rizika, ali postoji vrlo jednostavno pravilo koje svakom početniku može na jednostavan način posložiti osnovne relacije vezane uz rizik koje glasi: " Rizik i očekivani dobitak su uvijek proporcionalne veličine"
Dakle, možete krenuti s obje strane, ovisno o tome što Vam je važnije, sigurnost ili zarada. Ako želite više zaraditi i ne brine Vas koliko je to riskantno, onda kupujete dionice i to onih tvrtki koje imaju učestale i velike fluktuacije u cijenama ili koje su kako se to stručnim rječnikom kaže izrazito volatilne. Ako želite investirati na način da zaradite koliko je to moguće, ali pazeći pri tome da se ne upuštate u neke veće rizike, pa zarada kakva bude, samo da nije slučajno gubitak, onda kupujete stabilne dionice i to u manjoj mjeri, a većim dijelom obveznice, oročavate depozite u bankama. Ako je veći kapital u pitanju i nekretnine koje predstavljaju izvrsnu investiciju, bez puno rizika i naravno uz umjerenu dobit, a bez puno fluktuacija u cijeni...
U novije vrijeme su se mogućnosti proširile i investicijskim fondovima koji nude široke mogućnosti budući da postoje razne vrste od dioničkih, obvezničkih, novčanih, mješovitih, onih koji ulažu u nekretnine, onih koji imaju udjele vezane uz valutu ili uz kune, koji investiraju isključivo u inozemstvu ili u RH, možda samo u ovoj regiji... U svakom slučaju varijacije na temu su brojne i za svakoga ima ponešto, ovisno o preferencijama ulagača i njihove sklonosti riziku... Naravno, stupanj rizičnosti pojedinih fondova se međusobno razlikuje prema strategiji ulaganja. Oni koji ulažu u dionice su rizičniji od obvezničkih, a ovi pak od novčanih... Ali pri tome svemu treba imati na umu da su izvorni instrumenti, dakle dionice, obveznice i sl. uvijek rizičniji za ulaganje direktno negoli putem takve pripadajuće vrste investicijskih fondova. Razloga ima nekoliko, ali najvažniji su da u fondu uvijek postoji daleko veća mogućnost diverzifikacije ulaganja nego kod izravnog ulaganja, da fondom tj njegovim portfoliom upravljaju profesionalni portfolio menedžeri kojima je to svakodnevni posao, a ne zanimacija u slobodno vrijeme, pa slijedom toga imaju i više informacija i više iskustva. Takve činjenice utječu na uspješnost rezultata ulaganja.
MOJ SAVJET: Držite dionice Tesle