27.09.2001.
Korekcija ili strah?
U prošlom broju BURZE rekao sam kako bi bilo prilično nezahvalno prognozirati mogući utjecaj terorističkih napada na SAD, te njihovih posljedica na svjetskim financijskim tržištima na kretanje cijena hrvatskih dionica.
Netko će reći kako sam se ogradio. Naravno, u pravu je! Ali što biste Vi učinili na mojem mjestu? S jedne strane, nema baš previše logike da se cijene dionica hrvatskih kompanija kreću u trendu onih sa svjetskih burzi, osim ako i same ne kotiraju na tim istim burzama. To je slučaj samo sa Plivom i Zagrebačkom bankom, kojima su dionice uvrštene u kotaciju na Londonskoj burzi i za koje i ima smisla da im cijena ima trend kao i svjetski burzovni indeksi. Za ostale to ne bi smjelo vrijediti. S druge strane imamo mnoštvo ljudi koji bi se trebali ponašati racionalno i logično, a dovedeni su u situaciju kada se rijetko tko može racionalno ponašati. U takvim uvjetima je zaista nezahvalno bilo što prognozirati. Nema nikakve osnove za koliko-toliko normalnu procjenu mogućih reakcija investitiora.
Neki su tvrdili kako će biti rasprodaja dionica i da to nije teško prognozirati, kako je panika neizbježna i kako treba sve odmah prodati. Da takvih nije bilo, možda ne bi bilo ni panike. Nisu li upravo takvi oni koji su pokrenuli lavinu nizbrdo. Osim toga, kada su naše dionice u pitanju, zašto bi padale cijene ako se njima trguje samo u Zagrebu. Pa nije u Zagrebu bilo napada. Niti naše kompanije toliko puno izvoze u SAD da će ih to toliko dotući pa će se osjetiti na poslovanju, dobiti i stoga cijena mora ići dolje.
Naravno, danas je puno lakše razmatrati tu situaciju i davati odgovore na ovakva pitanja, kada je prošlo desetak dana od početka trgovanja na NYSE (burzi u New Yorku) koji je glavno svjetsko financijsko tržište, a ujedno i meta napada terorista.
U vrlo dobrim i slikovitim primjerima imali smo priliku vidjeti koliko daleko može otići ljudska panika i strah od gubitka. Kaže se inače kako je strah uz pohlepu, glavni pokretač financijskih tržišta. Prvi ih tjera prema dolje, a drugi uzlazno. Samo dan nakon napada cijena dionica DOM fonda pala je sa 41 kune po dionici, na ispod 32 kune u jednom trenutku. Do kraja dana oporavila se do 38 kuna za dionicu. Netko je dakle, samo radi straha i panike, jer u poslovanju tvrtke ništa se preko noći nije izmijenilo, prodao dionice oko 22% niže nego li je bila zaključna cijena od prošlog dana, bojeći se kako je moguć još veći pad cijene. Sva je sreća kako kod nas sustav trgovanja ne omogućuje tzv. short selling strategije, kada se prodaju dionice koje još nemate. Da li je samo strah bio razlog ovakvog kretanja cijene? Možda i jeste prvi dan nakon napada. No, prošlo je 15 dana, a cijena se nije vratila tamo gdje je bila prije napada.