21.03.2002.
Kupiti ili prodati dionice "Riječke banke"?
Zadnjih su dana aktualna zbivanja sa Riječkom bankom. Pa kad je to toliko "konzumirana" tema zašto to ne sagledati i sa burzovnog aspekta.
One koji možda očekuju neku novu informaciju ili vijest koja još nije objavljena nigdje, moram razočarati. U ovom članku toga neće biti. Samo moja razmišljanja o tome što se trenutno događa i što bi se moglo događati sa dionicama Riječke banke.
Dakle cijela ova priča počinje, a naravno i završava sa pitanjem što sa dionicama? Za one koji ih imaju, da li čekati ili prodati? Za one koji ih nemaju, da li čekati ili kupiti?
Obzirom da se dosta dugo trgovalo po cijeni od 220-240 kuna, onima koji su me tada pitali za savjet govorio sam da treba prodati. Ako me nisu tada poslušali, sad im sigurno ne bih preporučio prodaju po 80 kuna. Da dobro ste pročitali, u trenutku pisanja ovog članka, a samo petnaestak dana od cijene koja je čak bila i 270 kuna, dionica Riječke banke vrijedi svega 80 kuna. Savjet koji sam tada dao za prodaju nije bio zato što sam jako pametan ili zato što sam imao neke povlaštene informacije, nego zato jer se već dugo cijena držala na toj razini. Priča oko otkupa po 300 kuna se razvodnila i rastegla. Mnogi su već prodali, cijena je ipak fundamentalno isto tu negdje i nije bilo razloga očekivati neki značajniji skok cijene u idućem razdoblju. Naravno, na neki duži rok situacija je mogla otići i takvim smjerom. Ali nije, a savjet za one koji su dioničari glasi: ako niste prodali po 240 kuna, ako niste od onih sretnijih i bržih koji su u petak prodali po 180-190 kuna, onda ni sada po 75-80 koliko su trenutno ponude na kupnju i zadnje transakcije nema baš smisla prodavati. Naravno netko će reći, a što ako bude 50? Slažem se! A što ako ne bude? Pad je već jako veliki i što više cijena pada to je vjerojatnost za daljnji pad manja. To ne znači da se ne može dogoditi daljnji pad, ali na burzi se uvijek govori o vjerojatnostima, nikad ništa nije sigurno. Ako hoćete sigurno, idite u banku bila je nekad fraza, sad se pitam koliko i to ima smisla?
Za kupce je situacija još zanimljivija. Prije nekoliko dana na internetu sam napisao kako je kupnja Riječke banke još uvijek prerizična , cijena je bila 170 kuna i već se znalo što se dogodilo, osim ovog dijela sa poklanjanjem državi. Oprez se pokazao opravdanim, jer je cijena kasnije pala na polovicu te vrijednosti i to za samo jedan ili dva dana. Kupnja dionice Riječke banke još uvijek je prilično nesigurna i ne znam baš da li bih se usudio preporučiti je za kupnju po cijeni od 80 kuna. Razlog zašto je tako leži u činjenici kako se još uvijek ne zna koliki su gubici. Pretpostavimo kako je jamstveni polog, dakle temeljni kapital uvećan za rezerve i zadržanu zaradu prethodnih godina milijardu kuna. Ako je gubitak 103 milijuna dolara, a čini mi se da je guverner HNB-a iznio takav podatak, to je oko 860 milijuna kuna. Dakle, što ostaje od vrijednosti banke? 140 milijuna kuna podijeljeno sa 5 milijuna dionica iznosi 28 kuna knjigovodstvene vrijednosti po jednoj dionici. Cijena na burzi može biti veća, manja ili jednaka knjigovodstvenoj vrijednosti, ali uz sve padove cijena i na najnižoj razini od 80 kuna po komadu koliko je danas, još uvijek je to tri puta više od knjigovodstvene vrijednosti. A panika je na tržištu! Hoće li netko prodavati jeftinije ili ne teško je pretpostaviti. Isto tako , ovo je idealno vrijeme za špekulante jer će sigurno uslijed oprečnih informacija i cijena na tržištu skakati možda i po 30-40 % dnevno, ali isto toliko i padati. Naravno, cijela stvar možda i ne bude toliko crna ako se pokaže da je gubitak manji od 103 milijuna dolara. Ako još u to sve uklopimo i to da već ima potencijalnih kupaca za Banku nakon što je država dokapitalizira, to bi mogla još biti i zanimljiva prilika za ulaganje. I jeste, ali samo je pitanje po kojoj cijeni? Tko je voljan kockati se na burzi, sad ima idealnu priliku i može zaraditi jako puno. Ili izgubiti. Izbor je na Vama!