Godišnji ljetni sastanak investicijskog eksperta Byrona Wiena iz Blackstone grupacije prilika je za uvid u stavove najvećih financijskih igrača

Puno smo posljednjih godinu-dvije pisali o recesiji odnosno aktualnoj svjetskoj gospodarskoj krizi, o analizama i stavovima analitičara, o mjerama koje vlade poduzimaju kako bi se popravila gospodarska situacija, a gospodarstvo izašlo iz ove teške situacije, ali u svim tim temama definitivno je potrebno spomenuti još jednu kategoriju iznimno bitnih subjekata. Radi se o najbogatijim investitorima koji upravo svojim golemim kapitalom igraju itekako značajnu ulogu u svjetskom gospodarstvu jer njihove tvrtke su svojim investicijama prisutne u svim važnijim dijelovima globalnog tržišta.

 Izvrsna prilika za uvid u stavove najvećih financijskih igrača je godišnji ljetni sastanak koji već 25 godina investicijski ekspert Byron Wien iz Blackstone grupacije održava s nekim od najvećih igrača na Wall Streetu gdje međusobno izmjenjuju mišljenja o trenutno aktualnim prilikama za investiranje.
Radi se o grupi 50 odabranih, među kojima nema nikoga tko nema barem 10 milijuna dolara uloženih na tržištu, koji se sastaju svakog ljeta na Long Islandu, gdje mnogi od njih provode svoj godišnji odmor.

Ove godine raspoloženje je tmurno i pesimistično, a krivac za lošu perspektivu svih  ulaganja je administracija aktualnog američkog predsjednika  Baracka Obame.

Zaključak sastanka jest da tržište dugoročno čeka spor oporavak, a kratkoročno je realna opasnost od nove recesije. Obama se doživljava kao limitirajući faktor biznisa koji obeshrabruje nove investicije i otvaranje novih radnih mjesta. Najveće su mu zamjerke reforma sustava zdravstvenog osiguranja zbog nepredvidivih troškova kao i nesigurnost vezana uz poreze u budućnosti.

Iako organizator sastanka u pravilu niti jedne godine ne otkrije imena onih  koji su prisustvovali sastancima, zna se da su posljednjih godina tu bili neki od najvećih igrača na tržištu poput Georgea Sorosa.
Ulagači milijunaši smatraju da su dugoročno najveće prepreke ulaganju prezaduženost, neobrazovanost radne snage za poslove budućnosti te preveliki troškovi rada. Zbog toga nitko ne vjeruje ni u dioničko tržište ni u rast indeksa iduće godine.

U klimi nepovjerenja u tržište milijunaši su se okrenuli manje rizičnim ulaganjima, primjerice kupujući prazne poslovne zgrade ili traženju investicijskih prilika na drugim dosad nerazvijenim područjima poput onih u Africi.

Iako ni ovaj klub ulagača nema kristalnu kuglu, ipak svojim odlukama itekako usmjerava kretanje tržišta, stoga je dobro obratiti pozornost na njihove stavove. Tako su  2007. kada je bio prisutan Soros, samo on i još jedan ulagač očekivali recesiju i krah burze, ali ove godine je negativno raspoloženje bilo jednoglasno.