23.10.2003.
Nadzor u TDR-u još uvijek u tijeku
Predsjednik Komisije za vrijednosne papire Miljenko Fičor objavio je da traje kontrola transakcija dionicama Tvornice duhana Rovinj. Navodno, više dionica TDR-a mijenja vlasnika nego što se vidi iz prometa na burzi. Podsjetimo se, na tržištu kapitala se trguje samo povlaštenim dionicama TDR-a. Redovnim dionicama, kojih je 96.159 (ukupno 58,6 posto temeljnog kapitala ali ujedno i 100 posto dionica s pravom glasa na skupštini), ne trguje se javno i one su pod skrbništvom Zagrebačke banke.
Iz banke su ustvrdili da su "u svemu postupali u skladu s nalozima imatelja vrijednosnih papira i važećim propisima. Zagrebačka banka nije sudjelovala u trgovini redovnim dionicama TDR-a, odnosno izvršavala naloge za kupnju/prodaju tih dionica" - tvrde u banci. Inače, predsjednik uprave TDR-a Ante Vlahović, koji je ujedno i najveći dioničar tvrtke (u srpnju je imao 12,74 posto dionica), član je Nadzornog odbora Zagrebačke banke, ali to vjerojatno nema nikakve veze sa cijelom pričom, zar ne...?!!!
Iz Komisije još nije stigla nikakve "presuda". Navodno zato jer dok je nadzor u tijeku ne mogu ništa objaviti. Koliko će on trajati nitko ne zna jer to "ovisi od slučaja do slučaja"...
Nisu usamljena mišljenja o besmislenosti priče o istrazi, a jedna od varijacija na temu jest da je sam TDR inscenirao cijelu predstavu, jer da žele isprovocirati da ih se makne s burze.
U pozadini ne prestaju špekulacije o prodaji TDR-ovog duhanskog dijela korporaciji Philip Morris, koja je prema tim špekulacijama još prije dva mjeseca dala ponudu za kupnju o kojoj se, navodno, pregovara. Zahvaljujući toj neprovjerenoj i neslužbenoj informaciji bila je uzletjela i cijena dionica TDR-a. Sjetimo se,cijena se sa petnaestak tisuća kuna u vrlo kratkom vremenu popela skoro do trideset tisuća kuna po dionici. Zatim se vratila na otprilike ovu razinu, sa povremenim fluktuacijama od cca desetak-petnaest posto ispod ili iznad dvadeset tisuća kuna. Prema najgrubljim procjenama analitičara gornja cijena TDR-ovog duhanskog dijela bila bi oko četiri milijarde kuna. Pri tim procjenama uzeta je u obzir tržišna kapitalizacija, vrijednost TDR-ove prodaje (1,86 milijardi kuna), nedostatak prostora za daljnji rast profitabilnosti u budućnosti, strateški položaj na tržištu (primjerice samo u Hrvatskoj drže 98 posto tržišta) i drugi elementi. Tako je dobiven okvirni iznos od 40.000 kuna po dionici. Kada bi došlo do takvog scenarija i kad bi TDR zaista prodao svoj duhanski biznis, TDR kao društvo bi inkasirao cca 40 ili koliko već u pregovorima postigne cijenu, kuna po svakoj svojoj dionici. Vjerojatno bi cijena dionica na burzi doslovce eksplodirala prema gore, pa se špekulanti hraneći se takvim pretpostavkama upuštaju u kupovinu tih dionica. Razmislimo ipak o nekim momentima: Prvo zašto prodati svoju osnovnu djelatnost? Pri tome, još je i koka koja nosi zlatna jaja...Dobro, sad je možda na vrhuncu, pa baš zato jer bi je bilo najlakše prodati i po dobroj cijeni...Da li je to ipak sada? Možda godinu dana prije ulaska Hrvatske u EU cijena bude još veća...? Pogledajmo Sloveniju...
Drugo, je li moguće da netko hrani javnost takvim pričama samo radi povećanja cijene dionica, a kasnije se sprema "istovariti" sve svoje dionice po nekoj visokoj cijeni i čekati pad cijene kad razočarani špekulanti počnu prodavati...? Jest, moguće je, ali nije sigurno... Kao niti prodaja... Kao recimo kad objavite da idete u prvu kotaciju, pa to mjesecima podgrijavate. Cijena dionica naraste, vi se pomalo iskrcavate, a zatim povučete zahtjev za uvrštenje. Slučajno ili ne, koincidencija je vrlo zanimljiva... Možda sam ja i zločest više nego što bih trebao biti ili imam bujnu maštu, ali što da radim...Nakon toga, cijena padne dvadesetak posto, a vi se opet počnete "ukrcavati". Kad kupite dovoljno, nije neki problem opet podnijeti zahtjev za uvrštenje, zar ne?