• Sudeći po polugodišnjim rezultatima poslovanja, brokerske kuće u Hrvatskoj proživljavaju teško razdoblje. Naime, prema podacima koje je objavila Hanfa, ukupni je polugodišnji gubitak društava dosegao 9,25 milijuna kuna, što je tri puta više nego godinu ranije

Da je kriza zahvatila, između ostalih sektora i domaće tržište kapitala, nije nikakva novost!  Dapače, upravo suprotno, baš je tržište kapitala još prije dvije, skoro i tri  godine svojom korekcijom anticipiralo aktualnu krizu u domaćem realnom sektoru. Svjedoci smo prvo korekcije cijena, a zatim erozije prometa koji se već neko vrijeme, a osobito posljednjih godinu-dvije osjeti na hrvatskom tržištu kapitala.

Brokerske kuće kao tvrtke koje se bave posredovanjem u prometu vrijednosnim papirima, osobito dionicama, žive od provizije koju naplaćuju u kupoprodajnim transakcijama vrijednosnim papirima, a pad prometa znači i pad izvora prihoda brokerima.  

Sudeći po polugodišnjim rezultatima poslovanja, brokerske kuće u Hrvatskoj proživljavaju teško razdoblje. Naime, prema podacima koje je objavila Hanfa, ukupni je polugodišnji gubitak društava dosegao 9,25 milijuna kuna, što je tri puta više nego godinu ranije.

Isto tako, broj društava se sa 29 smanjio na 21 tijekom zadnjih godinu dana, što isto tako jasno ukazuje na aktualno stanje ove industrije.

Uz Investco, jednu od najstarijih brokerskih kuća u Hrvatskoj sa popisa brokerskih kuća nestali su i Argus, CBB, Ilirika Era kapital, Šted kapital, te  Fintrade, a sudeći prema situaciji će ih biti još manje. Neki od slijedećih kandidata bi prema glasinama mogli biti Auctor, KD, ICF,... možda i zato jer bilježe najveće minuse u poslovanju...

Najveću dobit u prvih šest mjeseci 2010. ostvario je Interkapital u kojem smatraju kako  je konsolidacija brokerskih kuća proces koji će se nastaviti i dalje.
U dogledno vrijeme, a to je prema njihovom mišljenju sigurno bar godinu dana, ne očekuje se nikakav bum na tržištu, odnosno oporavak cijena koji bi vratio stare i privukao nove ulagače, kao ni bitno povećanje volumena trgovanja, koji je za brokere najvažniji.

Značajan dio brokerskih kuća odlučuje se iz tog razloga na neke nove poslove koji jesu, a neki i nisu komplementarni sa onim što su do sad radili i pokušava ostvariti prihode na nekom drugom polju. Kad se stanje na tržištu kapitala popravi, možda se neki od njih odluče ponovno posvetiti posredovanju u prometu dionicama, iako je to manje vjerojatno ukoliko se sada posvete nečem drugome, jer konkurenti kao niti ova industrija u cjelini, neće ostati na mjestu dok kriza ne završi nego će, usprokos svemu, razvijati se ako nikako drukčije, onda u smislu zakonodavne infrastrukture i iskustva, a niti konkurencija neće mirovati nego će osvajati pojedine segmente tržišnog kolača i neće ih kasnije lako predati nekome drugom tko se bude poželio vraćati ovom poslu.