Otkako se javila recesija na svjetskoj financijskoj sceni, stalno se piše o uzrocima, mjerama, rokovima, štetama, itd… Pišu mnogi, od analitičara, državnih dužnosnika, novinara, znanstvenika… Oglasio se, naravno, i MMF. U najnovijem „Izvješću o globalnoj financijskoj stabilnosti“ prozivaju još jednog, najnovijeg krivca za sve nedaće koje su snašle globalno financijsko tržište.

Investitori ne bi trebali slijepo vjerovati kreditnim rejtinzima, tvrdi se u Izvješću Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Prema mišljenju MMF-ovih analitičara, agencije za kreditni rejting znatno su pridonijele nestabilnosti na svjetskom financijskom tržištu, a ulagači su se počeli previše oslanjati na ocjene koje dodjeljuju agencije za ocjenu kreditnog rejtinga, što MMF smatra lošim potezom.

S&P, Moody's i Fitch su posljednjih godinu-dvije izgubili povjerenje velikih investitora. U izvješću MMF-a navodi se da su od 1975. godine sve države dužnici kojima je dodijeljen niski i špekulativni rejting poslije uistinu imale problema s otplatom dugova svojim vjerovnicima.
Iako bi se moglo pitati nije li upravo činjenica da se dogodilo snižavanje rejtinga izazvalo kasnije nastupajuće posljedice, MMF smatra kako problem nije samo u agencijama za kreditni rejting. Analitičari Fonda smatraju da su se investitori diljem svijeta u posljednjih nekoliko godina pretjerano oslanjali na procjene agencija za kreditni rejting. Kada se s oslanjanjem na rejtinge poveže i nagla prodaja vrijednosnica koje su pale “u nemilost” agencija, nedavna nestabilnost globalnog financijskog sustava bila je logična posljedica. “Iznenadno oštro i učestalo snižavanje kreditnog rejtinga strukturiranih kreditnih proizvoda između 2007. i 2008. pokrenulo je velike rasprodaje te vrste vrijednosnica i pada financijskog tržišta. To je mnoge političare i investitore nagnalo da dovedu u pitanje metodologiju koju primjenjuju agencije za kreditni rejting”, navodi se u izvješću.

Podaci pokazuju da su kreditni rejtinzi država koje dodjeljuju tri najpoznatije agencije, dakle Standard & Poor’s, Moody’s i Fitch – počeli naglo opadati nakon propasti američke banke Lehman Brothers u rujnu 2008. godine.
Kako bi se slične situacije s nestabilnošću financijskog sustava spriječile u budućnosti, MMF sugerira eliminaciju regulatornog okvira koji formalno veže odluke o kupnji ili prodaji vrijednosnica s njihovim rejtingom.

Regulatori se, na primjer, oslanjaju na kreditne rejtinge prilikom kreiranja standarda za vrijednosnice koje drže financijske institucije. One moraju držati manje kapitala za zaštitu od gubitaka na imovinu s višim rejtingom nego na onu s nižim rejtingom. Središnje banke često se oslanjaju na rejtinge kako bi procijenile koju će imovinu primati kao kolateral, navodi se u Izvješću MMF-a. Osim toga,  manje oslanjanje na kreditne rejtinge zahtijeva od investitora bolju fundamentalnu kreditnu analizu i više vlastitog angažmana, a time i odgovornosti za donesene odluke.

Naravno da to neće riješiti sve nedostatke i ukloniti sve rizike, a osim toga i same agencije imaju prostora za unaprjeđivanje svoje metodologije rada, osobito u pogledu procedura, ali i transparentnosti u postupku donošenja rejtinga određenom subjektu.