• Strahu ulagača od gospodarske stagnacije pridonijele su i naznake usporavanja kineske gospodarske ekspanzije, odnosno usporavanje rasta industrijske proizvodnje i prometa u maloprodaji


Na svjetskim burzama cijene dionica su opet u padu, a razlog takvih zbivanja su makroekonomski podaci iz najvećih svjetskih gospodarstava koji ukazuju na usporavanje oporavka.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna pao preko 3 posto, dok je S&P 500 potonuo 3,8 posto, a Nasdaq 5 posto, na 2.173 boda. To je njihov najveći tjedni pad u zadnjih skoro 2 mjeseca.

Na najvećoj svjetskoj burzi cijene dionica padaju od kada je američka središnja banka FED upozorila na usporavanje oporavka američkog gospodarstva.
Cijene dionica pale su u svim sektorima jer investitori očekuju da će svi sektori trpjeti ako gospodarski oporavak nastavi slabiti.

Strahu ulagača od gospodarske stagnacije pridonijele su i naznake usporavanja kineske gospodarske ekspanzije, odnosno usporavanje rasta industrijske proizvodnje i prometa u maloprodaji.

Investitori kupuju i prodaju dionice na temelju procjena kakva će biti poslovna situacija u bližoj budućnosti, obično u periodu od šest mjeseci do godinu dana nakon kupnje. Problem je u tome što makroekonomski pokazatelji u posljednje vrijeme ne daju jasnu sliku o tome hoće li se američki oporavak održati.

Iz FED-a poručuju da će poduzeti nove korake da se dodatno smanje troškovi kreditiranja.
Ulagače, naime, muči što kompanije oklijevaju sa zapošljavanjem novih radnika i kupnjom opreme sve dok se ne poboljša povjerenje potrošača.

A da Amerikanci nisu skloni potrošnji kao prije recesije pokazuje i slab rast prometa u trgovini na malo. U srpnju je, naime, potrošnja porasla 0,4 posto, što je manje od očekivanih 0,5 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,07 posto dok je frankfurtski DAX pao 2,39 posto, a pariški CAC 2,86 posto.

Europske ulagače nije ohrabrio ni podatak o snažnom, 3,7-postotnom rastu njemačkog gospodarstva u drugom kvartalu u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je njegov najveći rast u zadnja dva desetljeća.

Na Tokijskoj je burzi indeks Nikkei prošloga tjedna isto tako izgubio oko 4 posto potvrđujući trend ostalih tržišta.

Ipak, treba biti svjestan i činjenice kako je na svjetskim burzama, nakon pet tjedana rasta, cijene dionica prošloga tjedna oštro pale, ponajviše zbog naznaka ranije navedenog usporavanja američkog oporavka i pesimističnih najava čelnika američke središnje banke o situaciji u gospodarstvu.

Isto tako, izgleda da je na domaćem terenu aktualno biti na plaži, a ne na tržištu. Razina aktivnosti samo potvrđuje ovakve stavove u praksi.