30.08.2001.
Oporezivanje dividende
Ovih dana kao zanimljivost bismo mogli navesti izvanredno sazvane glavne skupštine dva dionička društava na kojima se predlaže isplata oko 40 milijuna DEM dividendi iz dobitka zadržanog prethodnih godina. Na izvanredno sazvanoj glavnoj skupštini Coca-cole predloženo je da se donese "Odluka o isplati dividende iz dijela zadržane dobiti prethodnih godina u iznosu 13,995.173,10 eura", (oko 28 milijuna DEM).
Slično je i sa izvanredno sazvanom glavnom skupštinom Zagrebačke pivovare Zagreb na kojoj se predlaže "Odluka o smanjenju temeljnog kapitala za iznos od 46,372.433 kuna" (oko 11,8 milijuna DEM), s time da se "isplata dioničarima po osnovi smanjenja kapitala izvrši u roku od 30 dana".
Povodom ovakvih izvanrednih sazivanja glavnih skupština dioničkih društava među stručnim krugovima počelo se neslužbeno pričati kako poreznici, navodno, pripremaju tumačenje zakona na osnovu kojega bi se takve isplate ipak oporezivale sa 15 posto poreza na dohodak od kapitala, tzv. porezom na dividendu.
Premda se dobit iz prethodnih razdoblja ne bi smjela oporezivati naknadno donijetim poreznim propisima, kao što je, primjerice, porez na dohodak od kapitala, koji vrijedi tek od 1. siječnja ove godine, poznavajući praksu hrvatskih poreznih vlasti takvu mogućnost ipak ne treba potpuno isključiti.
Na osnovi izvanredno sazvanih glavnih skupština radi donošenja odluka o isplatama dividendi iz dobitaka zadržanih ranijih godina, međutim, nameće se zaključak kako se uvođenjem poreza na dohodak od kapitala potaklo dioničare da svoj novac "izvlače" iz poduzeća što je moguće brže, dok se to još može bez plaćanja poreza na dohodak od kapitala, odnosno poreza na dividende.
Prema sve brojnijim neslužbenim pričama, međutim, poreznici pripremaju tumačenje zakona na osnovi kojega bi se sve ovogodišnje isplate dividendi oporezivale sa 15 posto poreza, uključivo i od dobitka zadržanog u prethodnim razdobljima, ako je zadržana dobit bila usmjerena u rezerve i ostale fondove društva, odnosno, ako nije bila iskazana kao dividenda. Ne bi se oporezivala samo dividenda koja je tako bila iskazana (ali ne i isplaćena) prije 1. siječnja ove godine, otkad se primjenjuje porez na dohodak od kapitala.
Na novinarski upit i zatraženo tumačenje zakonskih propisa Porezna uprava i Ministarstvo financija dali su slijedeće objašnjenje: "Oporezivanje dividendi ostvarenih u prethodnim godinama riješeno je odredbama članka 28. stavak 1. Zakona o porezu na dobit, kojim je propisano da se dobit ostvarena do početka primjene važećeg Zakona o porezu na dobit oporezuje po propisima koji su tada bili na snazi. Sukladno tome, dobit ostvarena u prethodnim razdobljima i raspoređena u dividende neće biti oporeziva prema sadašnjim propisima."
Međutim, i nakon ovakvog objašnjenja mnogi su strepili tražeći skriveni smisao i okrećući riječi na sve moguće načine kako bi pronikli u eventualne skrivene namjere poreznih vlasti, pitajući se što je sa dobiti koja je zadržana u prethodnim razdobljima, ali ne kao dividedna već kao neka druga knjigovodstvena kategorija poput rezervi, zadržanog neto dobitka i sl.
Dodatno pojašnjenje poreznika otklonilo je mogućnost bilo kakvih skrivenih namjera poreznih vlasti.
Nažalost, čak i ako je panika bila bezrazložna, nastala je šteta, izvučen je dodatni kapital koji je mogao služiti kao pokretač daljnjeg razvoja.
Najtragičnije je nešto što se nalazi u pozadini cijele priče. a to je činjenica kako se domaći poduzetnici panično boje i brinu zbog poteza naših vlasti. Tragika je u toma što je paranoja proizašla iz bolnih iskustava. A mi se čudimo zašto strani kapital tako teško i sporo dolazi!?