Maksimalna godišnja potrošnja topline za grijanje pasivne kuće iznosi 15 kW/m2, što približno iznosi 1 litru loživog ulja po m2, odnosno 100 litara za grijanje za stan od 100 m2


Uz opći trend smanjenja i racionalizacije potrošnje energije, koji je sve prisutniji posebice u razvijenim zemljama, usko je vezan i termin „pasivna kuća“. 
Pa, što je to točno pasivna kuća?

Prema definiciji, pasivna kuća je energetski štedljiva kuća koja ne upotrebljava standardna grijača tijela ili klima uređaje. Riječ je o kući A+ energetskog razreda. Najvažnije svojstvo takve kuće je niska potrošnja energije za grijanje, ali i  cjelokupne energije.Maksimalna godišnja potrošnja topline za grijanje takve kuće iznosi 15 kW/m2, što približno iznosi 1 litru loživog ulja po m2, odnosno 100 litara za grijanje za stan od 100 m2 (cca 1.000 kn za godinu dana). Često se zbog navedenog pasivna kuća naziva i jednolitarska.

Kod pasivne kuće toplinu za grijanje u prostore dovodimo preko ventilacijskog uređaja rekuperacijskog tipa, koji ne baca topli zrak direktno u atmosferu već prije toga svoju toplinu predaje hladnom ulaznom zraku.

Gradnjom pasivne kuće potrošnja toplinske energije smanjuje se u, odnosu na sadašnje propise u gradnji, od 5 puta, ali i za više od 10 puta ako stanujemo u betonskim neboderima bez izolacije građenim šezdesetih i sedamdesetih godina. Drugo, i ne manje važno, svojstvo takve kuće je da je u njoj osigurano najprestižnije i najzdravije  stanovanje.

Zbog svog obaveznog sustava za prozračivanje s rekuperacijom otpadne topline
i ugrađenim peludnim i ostalim filterima osigurava se uvijek svježi zrak bez otvaranja prozora zimi i ljeti.

Ljudi često miješaju pojam „pametne“  i „pasivne kuće“.  Termin „pametna kuća“ odnosi se na kuće koje su dobrim dijelom automatizirane odnosno gdje je moderna tehnologija primijenjena u stanogradnji.Pasivna se kuća jednostavno doprojektira u „pasivnu pametnu kuću“.

Pasivna kuća se ne gradi od nekih novih građevinskih elemenata koji nam nisu poznati, ali je u fazi projektiranja potrebna suradnja svih struka: arhitektonske, strojarske i elektro, te je naravno važno da su projektanti upoznati s novim načinom gradnje.