07.10.2004.
Podravka dobro kotira
Za početak SN holding i Dom holding koji su nakon presuda nastalih kao rezultat prilično dugotrajne pravne bitke pri Arbitraži Hrvatske gospodarske komore, dobivenih u svoju korist ušli u intenzivne pregovore s državom tj Hrvatskim fondom za privatizaciju… Kako prva faza pregovora nije dala rezultate, SN holding je blokirao račun HFP-a i time državu doslovno pritisnuo uz zid. Međutim, sredinom rujna je HFP deblokiran. Visoki trgovački sud skinuo je blokadu zbog formalnih nedostataka u ovršnom zahtjevu SN Holdinga, koji je zaboravio od Suda zatražiti klauzulu ovršnosti. U međuvremenu su odvjetnici SN Holdinga ispravili taj nedostatak i od 24. rujna račun Fonda opet je blokiran.
Kada je, čelništvo Fonda priznalo da je dobivena deblokada privremena, nitko nije očekivao da će trajati samo deset dana. Računalo se, naime, da će taj predah potrajati barem mjesec ili dva… Očito je da je SN holding uz jako dobre odvjetnike i prilično utjecajan u pravosudnim krugovima… Vrijeme za novu rundu pregovora je stiglo, a zadnje što se zna da je zapelo jest pitanje naknade u dionicama Liburnia Riviera hotela jer Mirovinski fond nije htio svoj dio dionica ustupiti po prihvatljivoj cijeni već je imao zahtjeve koji su nekoliko puta prelazili trenutnu tržišnu cijenu, kolikogod ona bila realna ili nerealna, obzirom na likvidnost trgovanja.
Budući da se nije mogao postići sporazum, krenulo je drugim pravcem, isplatom u gotovini pri čemu je SN holding u prvoj blokadi naplatio oko 67 milijuna kuna od 224 milijuna koliko potražuje, a ne zna se koliko je uspio naplatiti sad, u drugoj blokadi jer je dosta novca trebalo sjesti od nedavnih prodaja društava iz portfelja HFP-a. Analitičari Raiffeisenbank nakon objave polugodišnjih rezultata Podravke zadržavaju ciljanu cijenu od 227 kuna i smanjuju preporuku sa kupiti na držati prema sadašnjim tržišnim cijenama.
Prihod od prodaje grupe Podravka u prvom polugodištu iznosi 1.573,3 mil. kn (+3%). Uz stagnaciju domaće prodaje (+0,4%) te rast prodaje na inozemnim tržištima, udio domaćeg tržišta u ukupnoj prodaji smanjen je sa 54% na 52,6% ukupne prodaje (827,5 mil. kn). U strukturi je značajan porast udjela trgovačke robe, koji je s 4,4% ukupne prodaje u 2002. narasao na 17% udjela u prodaji u 2004.
Udio farmaceutike je smanjen s 22% na 19%, a prehrane i pića s 74% na 64% prodaje. Ovo smanjenje udjela prehrane i pića ponajviše je posljedica prodaje Vegete. Udio Vegete pao je sa 27,7% u prvom polugodištu 2002. na 18,5% u istom razdoblju ove godine. Poslovni rashodi Grupe Podravka pali su za 1% te iznose 1.520,9 mil. kn. Pozitivan je trend pada općih i administrativnih troškova (-8,6%). Poslovni rashodi čine 97% ukupne prodaje što je znatno bolje od ostvarenja u 2003. (100,5% prodaje) no na razini ostvarenja iz 2002. godine (97,3% prodaje) tako da ne bilježimo značajnije promjene u samoj efikasnosti poslovanja.
Cijenu ove dionice još uvijek dosta određuju mirovinski fondovi jer je ona jedna od rijetkih dionica koje smiju u RH kupovati, a imaju svaki mjesec konstantan rast likvidnih sredstava i potrebu za ulaganjem, pa je potražnja za ovom dionicom konstantna, a čim se pojavi neka zanimljiva vijest i cijena skoči prema 210-215 kuna za dionicu.