Kod obračuna poreza na dobit javljaju se razlike između računovodstvenog rezultata i porezne osnovice. Ako su u postupku utvrđivanja porezne osnovice ukupni rashodi ostvareni tijekom poslovne godine veći od ukupnih prihoda javlja se negativna osnovica za utvrđivanje poreza na dobit, odnosno porezni gubitak. Na taj način nastaje odbitna privremena razlika koja se kod utvrđivanja oporezive dobiti u budućim razdobljima može iskoristiti za umanjenje porezne obveze.
Porezni gubitak je odbitna stavka koja se može prenositi u sljedeća porezna razdoblja, u njima ukidati te koristiti za smanjenje porezne obveze. Člankom 17. Zakona o porezu na dobit propisano je da se porezni gubitak može prenositi sljedećih pet godina. Porezni gubitci se zbrajaju po godinama te se na taj način stvara odgođena porezna imovina koju društvo može iskoristiti u sljedećim poreznim razdobljima u kojima ostvari dobit i na taj način umanjiti poreznu obvezu i u konačnici platiti manje poreza.
Odgođena porezna imovina priznat će se u bilanci u iznosu za koji je izvjesno da će buduća oporeziva dobit biti raspoloživa i za koju se može iskoristiti odbitna privremena razlika (porezni gubitak). Odgođena porezna imovina može se definirati kao iznos poreza na dobit za koji se očekuje povrat u budućim razdobljima.
Kod priznavanja odgođene porezne imovine koristi se koncept neograničenosti vremena poslovanja. Porezna imovina priznat će se u bilanci u iznosu u kojem je vjerojatno da će se u budućnosti iskoristiti preneseni gubitci i ukoliko je izvjesno postojanje oporezive dobiti u budućnosti za koju se navedena privremena razlika može upotrijebiti.
Odgođena porezna imovina vrednuje se sukladno stopi poreza za koju se očekuje da će se primjenjivati u razdoblju kada će imovina biti nadoknađena, a to je obično porezna stopa koja se primjenjuje ako se uzmu u obzir porezni zakoni koji se primjenjuju na datum bilance.
14.06.2017.
Preneseni porezni gubitak i priznavanje odgođene porezne imovine
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura